Nohejbal - ryze český sport
Už jste někdy kopli do fotbalového míče? Zamlouvá se vám běhat po povrchu tenisových kurtů? Znáte základ pravidel volejbalu? Pokud odpovídáte ANO, ANO a ANO, můžete začít rovnou hrát nohejbal. A jestli k tomu všemu ještě máte doma muže nebo ženu, co chodí hrát tuto hru do tělocvičny či v létě ven jednou až třeba i víckrát týdně a soboty tráví na turnajích, je čas se o tomto sportu alespoň dovědět víc. Jednak kvůli národní hrdosti, protože jde o sport původem český, a také abychom si pak nemysleli, že tam snad ti naši přeborníci perou prádlo, když nechytí „kraťasy“ nebo si zapomenou doma „sako“.
Tak tedy nohejbal, německy Fußballtennis, francouzsky Tennis-Ballon a mezinárodně Footballtenis je míčový sport pocházející z Československa. V roce 1922 členové fotbalového klubu Slavia Praha začali hrát hru zvanou „fotbal přes šňůru", protože až později se nohejbal začal hrát přes síť. Jde o hru s prvky tenisu, fotbalu a volejbalu. První pravidla byla sestavena pro kategorii dvojic. Rozměry hřiště byly 9 x 18 m a vycházely z rozměrů hřiště na odbíjenou. Herní prostor nebyl definován, pouze byl stanoven rozměr 10 x 19 m, ve kterém nesměli být diváci. Čára podání byla ve vzdálenosti 5 m od sítě, síť měla výšku 90 cm. Neexistovaly podpěrné tyče sítě. Z fotbalu byla převzata břevna (dnešní sloupky sítě), losování míče a strany a hra celým tělem kromě rukou. Z tenisu bylo převzato provedení podání. První podání se při doteku sítě opakovalo, druhé však nikoli. Z odbíjené bylo převzato blokování, zákaz doteku sítě a střídání hráčů na podání při jeho změně.
První oficiální pravidla nohejbalu byla vydána v roce 1944 a jejich autory byli Dr. Zdeněk Borkovec a Karel Kulhánek. Vývoj nohejbalových pravidel byl a je dosti živelný proces, kdy nejbouřlivější byla doba začleňování tohoto sportu do mezinárodních struktur. V roce 1987 byla založena IFTA (International Footballtennis Association), dnešní FIFTA (Federation International Footballtennis Association). Výsledkem jednání o pravidlech nohejbalu s IFTA byl kompromis - z našich pravidel byla převzata výška sítě, z ostatních snížení počtu dopadů ze tří na jeden a používání jiného míče. Tím se poměrně dramaticky změnil charakter hry a změna učinila tento sport náročnějším. Rok 2001 byl rokem úplného sjednocení pravidel ve všech ligových soutěžích s pravidly mezinárodními. Nižší soutěže však mají i nadále možnost volby v určitých základních bodech, např. v počtu dopadů míče. Situace okolo mezinárodních pravidel je stále značně nestabilní a vyplývá z názorových střetů uvnitř IFTA.
Nohejbal - Fotbaltenis - je přímo ideální jako sport pro všechny a proto se rychle šíří do mnoha zemí různých kontinentů. Ptáte se proč?
- Je nenáročný na vybavení (stačí hřiště, síť na volejbal a míč na fotbal)
- Má jednoduchá pravidla (hraj, jak umíš, bez rukou, uvnitř pole přes nepříliš vysokou síť)
- Je kombinací individuálního skolektivním (umíš-li to s balonem, musíš spolupracovat sostatními, abys to dokázal)
- Působí radost, ale i odpovědnost - není to jen o tom si hrát, jde o atmosféru, kdy někdy jsi jako král v útoku a jindy dělník v obraně
- Mohou si jej zahrát jak mladí, tak i ti dříve narození a také technika je blízká nejpopulárnějšímu světovému sportu fotbalu
- Může ovšem být i výborným doplňkovým sportem a navíc ve své výkonnostní podobě je i technicky náročnádivácky atraktivní sportovní hra.
Pokud máte zájem se o nohejbalu dovědět více, prohlédněte si internetový časopis zde.
Hrajete nohejbal? Přijde vám tento sport zajímavý?
Autor: Šárka Balcarová