Menopauza

Klimakterium – nová životní etapa

Veronika Tůmová
06.06.2012

Klimakterium, nebo také menopauza či jednoduše přechod, znamená přesun z období plodnosti ženy středního věku, do období ukončení schopnosti reprodukce a následného stáří. Dostavuje se kolem padesátého roku života a je provázeno mnoha typickými příznaky.

Nepříjemné symptomy provázející tento stav jsou nám známy. Je však nutné vědět, jak se s těmito příznaky pozitivně vyrovnat, aby nás omezovaly co nejméně.

Jak se vyrovnat s procesem stárnutí?

Každý organismus přirozeně stárne, klimakterium je proto nutné brát jako naprosto přirozený proces stárnutí ženského těla, ne jako nemoc. O tu se jedná pouze v případě, je-li tento stav doprovázen akutním klimakterickým syndromem, tedy rozvojem nemocí vyvolaných dlouhodobým nedostatkem estrogenů. Tyto potíže se mohou objevit náhle a bez znatelných projevů.

Pomoci může pravidelná pohybová aktivita, samozřejmostí je zdravá životospráva a pitný režim, omezení alkoholu a kouření, některé potravinové doplňky a léčiva, zdravá úprava jídelníčku.

Důležitá je také psychická vyrovnanost a zdravé sebevědomí. Uvědomění si faktu, že dosažení tohoto období v žádném případě neznamená nutnost omezení nebo úplné ukončení aktivního a intimního života či ztrátu ženskosti.

Intimní potíže v klimakteriu

Potíže provázející období menopauzy se mohou samozřejmě nepříjemně projevit i v intimním životě. Může za to úbytek pohlavního hormonu estrogenu, který je stále méně produkován dosluhujícími vaječníky.

Problémem bývá náladovost a častá nechuť k sexu. Pochva ztrácí pružnost a vlhkost a její sliznice se ztenčuje. Pohlavní styk tak může být najednou spíše nepříjemnou až bolestivou záležitostí.

Dalším častým jevem může být přibývání na váze a v důsledku toho ztráta pasu a typicky ženských tvarů. Vzhledem k tomu, že ubývá produkce ženských hormonů, vliv testosteronu (mužského hormonu, který se v malém množství nachází i v ženském těle) se stává výraznější, projevuje se např. růstem chloupků tam, kde dřív nebyly – na prsou, na tváři apod. Nic z toho samozřejmě nepřiměje ženu cítit se přitažlivě a sexy.

Jak si i v přechodu užít sex?

Ženám s akutními potížemi v klimakteriu může pomoci hormonální substituce – tabletky, náplasti či injekce dodávající tělu potřebné množství hormonů. Je však nutné poradit se s lékařem a možná vyzkoušet i několik metod, než se najde ta nejvhodnější.

Potíže obvykle ustupují pomalu, výsledky nelze očekávat okamžitě. Ve spojení s příjemnou dovolenou ve dvou a trochou té zapomenuté romantiky však může udělat zázraky. Bolesti při sexu pak můžete zamezit lubrikačními gely.

Je nanejvýš důležité uvědomit si, že žena je v tomto stadiu svého života mnohem citlivější a zranitelnější, potřebuje cítit oporu a pochopení svého partnera víc než kdykoliv předtím. Pokud tohle váš partner pochopí, vaše soužití dostane zcela nový smysl i kouzlo.

Jednou z výhod je konec opatrnosti při pohlavním styku ze strachu z otěhotnění. Mnoho žen přiznalo, že teprve v klimakteriu si díky tomu sex opravdu užily.

Prevence v klimakteriu

V období klimakteria jsou velmi aktuální některé preventivní a screeningové programy, které jsou ženám dostupné a kterých by měly využít. Jde např. o screening zhoubného nádoru prsu nebo děložního hrdla. Cílem těchto vyšetření je odhalit případné onemocnění včas, ženy by se jim proto měly přestat vyhýbat jen proto, že se bojí odhalení nádoru a života stráveného drastickou léčbou, či nepříjemných chirurgických zákroků.

Preventivní prohlídky by měly být součástí nového pohledu ženy na vlastní zdraví a na život, na vstup do nové, nikoliv konečné, životní etapy.

Autor: Veronika Tůmová

Rentgen - vznik a využití
Tantrický sex

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.

Jak se zbavit vší
Vši

Jak se zbavit vší

11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní ...

Umělé nehty
Nehty

Umělé nehty

08.06.2012

Mít stále hezky upravené ruce je snem každé ženy. A není to sen nesplnitelný. Nejrůznějších nehtových studií máme kolem sebe víc než dost, stačí si jen vybrat. Ceny se drží na přib ...