Klimakterium – nová životní etapa
Klimakterium, nebo také menopauza či jednoduše přechod, znamená přesun z období plodnosti ženy středního věku, do období ukončení schopnosti reprodukce a následného stáří. Dostavuje se kolem padesátého roku života a je provázeno mnoha typickými příznaky.
Nepříjemné symptomy provázející tento stav jsou nám známy. Je však nutné vědět, jak se s těmito příznaky pozitivně vyrovnat, aby nás omezovaly co nejméně.
Jak se vyrovnat s procesem stárnutí?
Každý organismus přirozeně stárne, klimakterium je proto nutné brát jako naprosto přirozený proces stárnutí ženského těla, ne jako nemoc. O tu se jedná pouze v případě, je-li tento stav doprovázen akutním klimakterickým syndromem, tedy rozvojem nemocí vyvolaných dlouhodobým nedostatkem estrogenů. Tyto potíže se mohou objevit náhle a bez znatelných projevů.
Pomoci může pravidelná pohybová aktivita, samozřejmostí je zdravá životospráva a pitný režim, omezení alkoholu a kouření, některé potravinové doplňky a léčiva, zdravá úprava jídelníčku.
Důležitá je také psychická vyrovnanost a zdravé sebevědomí. Uvědomění si faktu, že dosažení tohoto období v žádném případě neznamená nutnost omezení nebo úplné ukončení aktivního a intimního života či ztrátu ženskosti.
Intimní potíže v klimakteriu
Potíže provázející období menopauzy se mohou samozřejmě nepříjemně projevit i v intimním životě. Může za to úbytek pohlavního hormonu estrogenu, který je stále méně produkován dosluhujícími vaječníky.
Problémem bývá náladovost a častá nechuť k sexu. Pochva ztrácí pružnost a vlhkost a její sliznice se ztenčuje. Pohlavní styk tak může být najednou spíše nepříjemnou až bolestivou záležitostí.
Dalším častým jevem může být přibývání na váze a v důsledku toho ztráta pasu a typicky ženských tvarů. Vzhledem k tomu, že ubývá produkce ženských hormonů, vliv testosteronu (mužského hormonu, který se v malém množství nachází i v ženském těle) se stává výraznější, projevuje se např. růstem chloupků tam, kde dřív nebyly – na prsou, na tváři apod. Nic z toho samozřejmě nepřiměje ženu cítit se přitažlivě a sexy.
Jak si i v přechodu užít sex?
Ženám s akutními potížemi v klimakteriu může pomoci hormonální substituce – tabletky, náplasti či injekce dodávající tělu potřebné množství hormonů. Je však nutné poradit se s lékařem a možná vyzkoušet i několik metod, než se najde ta nejvhodnější.
Potíže obvykle ustupují pomalu, výsledky nelze očekávat okamžitě. Ve spojení s příjemnou dovolenou ve dvou a trochou té zapomenuté romantiky však může udělat zázraky. Bolesti při sexu pak můžete zamezit lubrikačními gely.
Je nanejvýš důležité uvědomit si, že žena je v tomto stadiu svého života mnohem citlivější a zranitelnější, potřebuje cítit oporu a pochopení svého partnera víc než kdykoliv předtím. Pokud tohle váš partner pochopí, vaše soužití dostane zcela nový smysl i kouzlo.
Jednou z výhod je konec opatrnosti při pohlavním styku ze strachu z otěhotnění. Mnoho žen přiznalo, že teprve v klimakteriu si díky tomu sex opravdu užily.
Prevence v klimakteriu
V období klimakteria jsou velmi aktuální některé preventivní a screeningové programy, které jsou ženám dostupné a kterých by měly využít. Jde např. o screening zhoubného nádoru prsu nebo děložního hrdla. Cílem těchto vyšetření je odhalit případné onemocnění včas, ženy by se jim proto měly přestat vyhýbat jen proto, že se bojí odhalení nádoru a života stráveného drastickou léčbou, či nepříjemných chirurgických zákroků.
Preventivní prohlídky by měly být součástí nového pohledu ženy na vlastní zdraví a na život, na vstup do nové, nikoliv konečné, životní etapy.
Autor: Veronika Tůmová