Masáž chodidel zmírňuje stres!
Podle teorie reflexní masáže má každý orgán lidského těla na plosce chodidla svůj reflexní bod. Toto starobylé asijské učení, o jehož pravém místě původu se neustále vedou spory, vychází ze starověkých akupunkturních map a z nauky o tělesných meridiánech a energetických drahách. Kolébkou reflexní masáže tak může být Čína, Egypt nebo Indie. Po staletí je ověřována její velká síla a pozitivní účinky na lidský organizmus.
Reflexní plošky na chodidle jsou energeticky i nervově propojeny s orgány. Při správné tlakové stimulaci jednotlivých reflexních zón lze odhalit zdravotní problémy, ale také snížit bolesti či celkově uvolnit organizmus. Zóny, které jsou na tlakové podráždění citlivější, signalizují nemoc nebo energetické oslabení. Tlaková masáž podporuje proudění energie a přispívá k obnově vnitřní harmonie.
Léčba se provádí pomocí sedativních (uklidňujících) či stimulačních (povzbuzujících) masážních hmatů. Je-li reakce na tlakový stimul silně bolestivá, ba téměř nesnesitelná, používají se jemné a hladivé prstové techniky.
Řada reflexních bodů se překrývá, což odpovídá umístění orgánů v těle i jejich případnému překrývání. Lidské orgány a stejně tak jim odpovídající akupunkturní zóny členíme na párové a nepárové. Párové orgány mají reflexní plošky na obou nohách, nepárovým orgánům odpovídají plošky umístěné v souladu s anatomickou dispozicí lidského těla (levá, pravá polovina). Orgány, které se v těle nacházejí blíž k páteři, mají své tlakové body umístěné plantárně, čili na chodidlech. Orgány uložené ventrálně (dutina břišní a okolí) odpovídají reflexním ploškám v nártech.
Masáž chodidel plní hned dvě funkce současně. Jak tu diagnostickou, tak tu léčebnou. Pokud některý orgán nefunguje tak, jak by měl, ucítíte při stlačení odpovídajícího reflexního bodu nepříjemný tlak, nebo dokonce bolest. Postižené místo je nutné rozmasírovat, bolest se bude postupně zmenšovat, časem úplně zmizí. Bolest reflexního místa nezpůsobuje vždy onemocnění příslušného orgánu, ale třeba špatné pohybové zvyklosti či nevhodně zvolená obuv.
Aby byla masáž úspěšná, musí být prováděna v klidném a příjemném prostředí. Každá masáž je jiná, liší se dle potřeb a onemocnění daného člověka. Utišující (sedativní) masáž provádíme zlehka a pomalu, tlak pozvolna stupňujeme. Stimulační masáž, proti únavě a depresi, provádíme naopak rychle a silně. Při každé masáži postupujeme od konečků prstů směrem k patě, masírujeme obě plosky, začínáme vždy pravou, pokračujeme na levou. Nezapomínejte na masáž kolem kotníků a na hřbetu nohy.
Kdy se nedoporučuje provádět reflexní masáž chodidel:
Úrazy nohou, kožní onemocnění nohou, zvýšená teplota, nádorová a jiná akutní onemocnění nohou, sklerotické cévy, dna, vyšší stupeň cukrovky, vysoká teplota, křeče, osteoporóza, těhotenství.
Reflexní masáž nenahrazuje tradiční lékařské vyšetření a léčbu. Slouží zejména jako alternativa při léčbě chronických onemocnění, jako jsou bolesti zad, migrény, záněty dutin apod. Její velká síla je ale ověřena po staletí. Masáž pozitivně působí na celý organizmus, navozuje uvolnění a zmírňuje pocit únavy a stresu. Nejlépe je svěřit se do rukou odborného terapeuta, který Vás touto terapí odborně provede.
Už jste ji vyzkoušeli? A jaké jsou vaše zkušenosti?
Autor: Jana Kožená