Leukémie

Onemocnění krve - leukemie a její příznaky

Lucie Regenermelová
07.09.2010

Leukemie se do lékařské terminologie dostala v roce 1847, kdy ji dva vědci nezávisle na sobě pojmenovali. K jejímu objevení sice došlo o něco málo dříve, ale až v tomto roce dostala své jméno od Rudolfa Virchowa. Druhým vědcem byl John Hughes Bennet, jenž jí v roce 1851 pojmenoval leukocytemie. Výraz leukemie pochází ze dvou řeckých slůvek, a to leukos (bílý) a aima (krev), odtud také některé starší výrazy jako bílá nemoc či bělokrevnost.

Leukemie, neboli rakovina krve, je zhoubné onemocnění krvetvorby. V kostní dřeni se nádorově změní určitá skupina bílých krvinek. Ty se vymykají kontrole organismu, množí se a poškozují organismus, neplní funkce, ke kterým byly původně určeny. Zhoubnost je u různých typů leukemií různá - od téměř nezhoubných variant po vysoce agresivní nemoci. I když leukemie mají přívlastek maligní, v dnešní době je možné některé z nich plně vyléčit.

Protože buněk a jejich vývojových stádií je velmi mnoho, existuje i celá řada „leukemií“ souhrnně nazývaných myeloproliferační a lymfoproliferační onemocnění (proliferace = množení či dělení, tedy množení nádorových buněk).

Mezi lymfoproliferační onemocnění patří také lymfomy, což jsou zhoubné nádory vycházející z krevních buněk stejně jako leukemie, ale na rozdíl od nich jsou lokalizované v lymfatických uzlinách (např. na krku, v podpaží, v tříslech), které se zvětší, a nádor je tedy viditelný.

Klasická leukemie „není vidět“, protože je v krvi a cévy se nijak nezvětšují. V některých případech se však stává, že lymfom tzv. leukemizuje, tzn. nádorové buňky se dostanou do krve a naopak leukemie zanese své nemocné buňky do některého orgánu – lymfatických uzlin (tedy má podobu lymfomu), sleziny nebo do jater, a tím se lokalizuje.

Hlavní typy leukemie

  • akutní myeloblastická leukemie (AML)
  • chronická myeloidní leukemie (CML)
  • akutní lymfoblastická leukemie (ALL)
  • chronická lymfatická leukemie (CLL)

Příznaky akutní leukemie

  • klinické příznaky vznikají velmi rychle (ve dnech až týdnech). Jsou důsledkem neschopnosti kostní dřeně tvořit dostatečný počet funkčních krvinek a krevních destiček.
  • v důsledku anémie (nedostatku červených krvinek) se můžeme setkat se ztrátou energie, rychlou únavností a bledostí
  • dlouhodobě přetrvávající a vracející se infekce, které jsou zapříčiněny nedostatkem funkčních bílých krvinek. Úbytek krevních destiček se často projeví krvácením z nosu či z dásní, nadměrnou tvorbou modřin bez předchozího úderu či tvorbou drobných červených teček na kůži (petechií).
  • vzácněji se leukemické buňky hromadí v mízních uzlinách, které se zvětšují a bývají hmatné, nebo ve slezině, jejíž zvětšení může způsobovat bolesti břicha

Příznaky chronické leukemie

  • chronická leukemie se rozvíjí velmi pomalu. Pacient je dlouho bez příznaků a většinou je diagnóza stanovena náhodně při vyšetření krevního obrazu
  • jedním z prvních příznaků, které pacient pozoruje u CLL, je nebolestivé zvětšení některé lymfatické uzliny (na krku, v podpaždí, v tříslech)
  • u CML se objevují bolesti břicha, zvětšení jeho objemu, pocit plnosti a tlaku v břiše při zvětšení sleziny
  • pacienti mohou poprvé přijít k lékaři s celkovými projevy, které jsou známkou pokročilosti onemocnění - teploty, noční pocení, větší úbytek hmotnosti (více jak 10 % hmotnosti za půl roku), celková slabost, únava, dušnost, bušení srdce
  • první příznaky mohou být i důsledkem poruchy krvetvorby (krvácení, opakované infekce, anemie)

Jak se leukemie léčí?

Při volbě typu léčby, její razanci, způsobu podání (do žíly, tablety) a délce (počet cyklů) rozhoduje typ a podtyp leukémie, ukazatele získané vyšetřením krve, věk pacienta a další okolnosti (např. jiná onemocnění).

 

Setkali jste se vy nebo někdo z vašeho okolí s tímto závažným onemocněním?

Autor: Lucie Regenermelová

Pásový opar
Poruchy erekce - příčiny a léčba

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...