Rizika a druhy břišní kýly
Kýla (latinsky hernie) patří mezi nejčastější chirurgická onemocnění. Kýly jsou buď vrozené, nebo získané. Dále se dělí podle místa jejich vzniku. Mezi nejčastější patří břišní kýla.
Kýla je stav, kdy oslabenou nebo narušenou břišní stěnou pronikne orgán z dutiny břišní ven do podkoží.
Vrozená kýla je většinou patrná hned po narození či během dětství. Tvoří se ale už při nitroděložním vývoji kvůli nedokonalému uzávěru břišní stěny.
Získaná kýla je v dětství vzácná, ale jednou z příčin může být dědičná slabost břišní stěny.
Uskřinutí kýly
Nebezpečné je uskřinutí kýly, kdy dojde k uváznutí a poškození útrob uložených v kýlním vaku. Uskřinutí kýly se projevuje velkými bolestmi a kýlu již nelze zatlačit zpět. V takové situaci je nutno operovat bezodkladně.
Kýla se sama nikdy neupraví a neoperační léčba (omezování námahy, kýlní pásy) nepřináší léčebný efekt. Postupně dochází ke zvětšování kýlního vaku a zeslabování břišní stěny. Chirurgická léčba by měla proběhnout co nejdříve i proto, že každá kýla hrozí uskřinutím.
Druhy břišní kýly
Pupeční kýla – vzniká z důvodu neúplného uzávěru břišní stěny v oblasti pupku. Toto místo umožňuje proniknutí orgánu, nejčastěji střeva do podkoží. Tento typ kýly se může vyskytovat u kojenců při narození nebo těsně po něm a může samovolně vymizet do tří až čtyř let.
U některých jedinců však může oslabené místo přetrvávat po celý život, a pupeční kýla se tak může u mužů, žen i dětí rozvinout kdykoli v průběhu života. Je tedy výhodnější kýlu operovat při její menší velikosti, kdy břišní stěna není příliš oslabena a operační výkon je jednodušší a pacienta méně zatěžuje.
Tříselná kýla – vzniká neuzavřeným tříselným kanálem, kterým prostoupí nejčastěji část tenkého střeva. Hodně se vyskytuje u nedonošených dětí a bývá častěji oboustranná nebo v kombinaci s pupeční kýlou. U chlapečků je mnohem obvyklejší a může dojít k prostupu až do šourku.
Tříselnou kýlu je nutné vždy operovat, protože ke spontánnímu zániku nedochází. U batolat a starších dětí není akutní zákrok nutný, naopak u novorozence a kojence je nutné operovat co nejdříve.
Brániční kýla – v tomto případě nedochází k vyklenutí orgánu do podkoží, ale jde o kýlu, při které se bránicí dostává část žaludku do dutiny hrudní. Tato kýla vzniká na základě poruchy vývoje bránice při nitroděložním růstu.
Žaludek, který zasahuje do dutiny hrudní, utlačuje plíci, která se nemůže plně vyvíjet. Z tohoto důvodu má miminko ihned po porodu dýchací obtíže. Jelikož se jedná o velmi závažný stav, je nutné brániční kýlu řešit chirurgicky co nejdříve po porodu.
Autor: Milena Mocková