Jak se nejlépe vyhnout kvasinkám
Před námi je léto a k tomu patří koupání, sluníčko a teplo. Pro řadu žen je to období, kdy bojují s přemnoženými poševními kvasinkami. Jak tedy na ně?
Snad každá žena se setkala s kvasinkovou infekcí. Kvasinky nejsou samy o sobě nebezpečné, ale pokud se naruší poševní rovnováha, začnou se množit a na světě je otravná mykóza.
Příčiny vaginální mykózy
Vaginální mykózu provází nepříjemné svědění a pálení v intimních partiích, bolest při pohlavním styku a typický tvarohovitý výtok. Za vznikem různých mykóz, plísní a poševních zánětů stojí koupání v bazénech a přírodních koupalištích, mokré plavky, těsné oblečení nebo nadměrné pocení. Ke zhoršení stavu přispívá také konzumace sladkostí, stres či únava.
I přes veškeré dodržování intimní hygieny může každou ženu mykóza postihnout. Spouští ji například těhotenství, cukrovka, hormonální léčba či užívání antibiotik.
Antibiotika ničí bakterie, a to nejen patogenní, ale i ty, které jsou součástí přirozeného prostředí pochvy a střev. V takto oslabeném prostředí se pak kvasinkám daří.
Naopak i přehnaná hygiena, která přirozené poševní prostředí naruší, může vaginální mykózu způsobit.
Mykóza se nejúčinněji léčí čípky, jež se zavádějí na noc do pochvy. Poševní čípky obsahují kyselinu hyaluronovou, která je přirozenou součástí každého lidského organismu a základním stavebním kamenem kůže a sliznic.
Jak předejít vaginální mykóze
Neslaďte, protože sacharidy a jejich nadbytečná konzumace vedou ke vzniku kvasinkových infekcí.
Schnoucí plavky přispívají k zapařování a pocení, mění přirozené pH v pochvě a mohou také způsobit podchlazení pánve. Mokré plavky svědčí kvasinkám, které mykózu způsobují, proto se po koupání vždy převlékněte.
V létě nenoste úzké džíny, které mohou způsobit podráždění a opruzení kůže na místech, kde dochází k vzájemnému tření. Nošení příliš neprodyšných a příliš těsných kalhot narušuje prostředí v intimních partiích.
Rizikové jsou také punčocháče a tolik oblíbená tanga. Při jejich každodenním nošení se snadněji přenášejí bakterie, které následně způsobují záněty.
Nepoužívejte tekutá parfemovaná mýdla. Ideální jsou speciální pěny a sprchové gely určené pro intimní hygienu.
Nekoupejte se ve vodě, která nepůsobí důvěryhodně již na první pohled. Kromě zelené vody se vyvarujte i koupání v rybníce nebo jezeře, jehož břehy jsou znečištěny odpadky.
Autor: Milena Mocková