Křečové žíly

Křečové žíly - problém nejen estetický

Milena Mocková
01.11.2012

Křečové žíly jsou jedním z problémů, kterému se v těhotenství nejspíš nevyhnete. Pokud jste si všimla, že vám na nohách prosvítají první drobné žilky, neváhejte a navštivte cévního specialistu dříve, než budou příznaky opravdu vážné. Jak předcházet varixům a komplikacím s nimi spojenými?

Křečové žíly neboli varixy patří mezi civilizační onemocnění. Vznikají proto,že se méně hýbeme, jsme obézní a spíše stojíme nebo sedíme na jednom místě. Lidí postižených křečovými žílami je mnoho, ženy trpí varixami asi dvakrát více než muži. První příznaky se mohou objevovat už kolem 20 let. Významnou roli zde hraje dědičnost.

Co to jsou křečové žíly

Žilní stěna je méně pružná, tlaku krve klade menší odpor a je více propustná, a v kombinaci s nesprávným životním stylem nebo hormonálními vlivy vede k chronické žilní nedostatečnosti.

Žíla se tlakem krve v určitém místě rozšíří a chlopně přestanou doléhat. Častou příčinou chronické žilní nedostatečnosti bývá těhotenství především kvůli hormonálním změnám na počátku gravidity, které mění kvalitu žilní stěn, a později kvůli mechanickému útlaku krve v hlubokých pánevních žilách.

Chlopně a jejich funkce mohou být poškozeny, a to především zánětem žil, jejich ucpáním krevní sraženinou nebo poraněním. To vše způsobuje rozšiřování a prodlužování postižených žil.

Chronická žilní nedostatečnost je dlouhodobý a trvalý proces, který se ale pozvolna zrychluje. Má několik stupňů:

  • bolestivé otoky
  • noční křeče
  • silná pigmentace
  • ztráta ochlupení

U neléčených nemocných se mohou dostavit poruchy zásobování dolní končetiny krví nebo zhoršení hojení jakýchkoli, třeba i povrchových ran. V závěrečných fázích nejsou výjimkou ani hluboké a velmi nepříjemné žilní vředy.

Léčba křečových žil

Příznaky žilní nedostatečnosti bývají obvykle typické a lékař by neměl mít problém s diagnózou. Nejprve situaci vyhodnotí pohmatem, různými polohovými testy a s pomocí škrtidla si orientačně ověří stupeň postižení.

Léčba se liší podle stupně onemocnění. V raných stádiích jsou v rámci podpůrné terapie prakticky vždy doporučovány kompresní punčochy, které by se měly nosit přes den, kdy je námaha na nohy největší. Další podpůrnou léčbou jsou verotonika, většinou dostupná léčiva, která by měla zvyšovat pružnost a pevnost žilní stěny.

Varixy se mohou odstranit i operativně, ale to jenom v případech, kdy byly vyčerpány méně složité metody léčby.

Dbejte o své nohy a někdy jim ulevte tím, že si je prostě dáte do vyvýšeného místa, třeba na stůl.

Autor: Milena Mocková

Pozor na zánět spojivek
Chudokrevnost a další nemoci krve

Další články

Boj proti migréně
Migréna

Boj proti migréně

05.11.2012

Pokud si často stěžujete na to, že vás bolí hlava, můžete být v očích mnohých za hysterku a simulantku. Kdyby ovšem dotyční zažili pulzní bolest, stavy zmatenosti, těkavé vidění, p ...

Riziko náhlého úmrtí kojence
Kojenec

Riziko náhlého úmrtí kojence

31.10.2012

Možná jste už slyšeli o případu, kdy je miminko zcela zdravé, spí v postýlce a ráno je najdou rodiče mrtvé. Šok, zoufalství a krutá diagnóza – syndrom náhlého úmrtí kojence, který ...

Jak bojovat proti kinetóze?
Kinetóza

Jak bojovat proti kinetóze?

30.10.2012

Nejedná se o žádné závažné onemocnění, ale pouze o přechodný stav, který však dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit jakékoli cestování. Častěji než muže postihuje kinetóza ženy a dě ...

Nosní a krční mandle
Nosní mandle a polypy

Nosní a krční mandle

29.10.2012

Nosní mandle tvoří důležitou část obranného systému a najdeme ji v nosohltanu u dětí. Nejprve je malá a zvětšuje se až do doby, kdy dítě dosáhne předškolního věku. Zhruba v sedmi l ...