Kojení

Vše o kojení - 3.díl

Pavlína Šourková
15.05.2009

I když je kojení nejpřirozenější způsob výživy, nepodceňujte přípravu na něj. Věřte, že všechny informace, které získáte, budou užitečnými rádci a pomohou vám se vyrovnat se situacemi, kdy se vše nedaří, jak jste si představovali.

Dnešní doba si nastávající maminky hýčká a proto není nouze o předporodní kurzy. Cílem kurzů je seznámit rodičky s průběhem těhotenství, připravit je na porod, šestinedělí, kojení a co nejlépe přiblížit péči o miminko. Tyto kurzy většinou nabízejí přímo porodnice. Kromě nabraných vědomostí si i můžete prohlédnout porodní sály a seznámit se s chodem oddělení.

Jaké informace o kojení, by jste měli dostat v předporodní přípravě?

Nejprve by jste se měli sezmámit s 10-ti kroky k úspěšnému kojení, které by měla každá porodnice dodržovat.

Porodnice by měly:

  1. mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu

  2. školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie

  3. informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení

  4. umožnit matkám zahájit kojení půl hodiny po porodu

  5. ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí

  6. nepodávat novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů

  7. praktikovat rooming-in - umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24hodin denně

  8. podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu)

  9. nedávat novorozencům náhražky, dudlíky apod.

  10. povzbuzovat zákládání dobrovolých podpůrných skupin matek pro kojení (breast-feeding support groups) a upozorňovat na ně matky při propuštění z nemocnice

Zdroj: Laktační liga

V kurzech by jste dále měli seznámit s:

  • technikou kojení a přikládání dítěte k prsu

  • technikou odstříkávání, sbírání a skladování mléka

  • alternativními způsoby dokrmování

  • fyziologií tvorby mléka

  • nejčastějšími problémy s kojením

Vědomosti, které během kurzu získáte, vedou k odstranění negativních emocí spojených s porodem, ale také dají ženě pocit jistoty, že zvládne jak kojení, tak i péči o dítě.

Pokud nemůžete z jakéhokoliv důvodu navštívit předporodní kurz, přečtěte si nějaký článek, brožurku či knížku o kojení nebo se alespoň poptejte kamarádky, jak to zvládala ona. Opravdu se nasbírané informace budou hodit.

Aby kojení probíhalo kojení bezproblémově, je nutné nechat si vyšetřit bradavky s ohledem na vpáčené bradavky. S tím pomůže gynekolog.

Když jsem se připravovala na kojení já, přečetla jsem si, že bych si měla prsa oplachovat střídavě teplou a studenou vodou a poté třít froté ručníkem. Udělala jsem to jednou nebo dvakrát, ale řeknu vám, pěkně to bolí. Kojení je přece tak přirozená věc, že nemůže takhle bolet. Ale pěkně jsem se mílila. Než jsme to s malou zvládly (a mě se na prsou udělali ty správné "mozoly"), užila jsem si a vzpomínala na froté ručník! Nechci tím říct, že takhle bude vypadat i vaše první zkušenost s kojením, ale zkuste si trik s froté ručníkem.

A jaké máte zkušenosti s kojením vy?

Autor: Pavlína Šourková

Cestovatelské průjmy
Znáte metodu holotropní dýchání?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Inkontinence, nejste v tom sami
Inkontinence

Inkontinence, nejste v tom sami

01.06.2009

Inkontinence neboli bezděčný únik moči postihuje děti, muže i ženy a značně ovlivňuje jejich kvalitu života. Postižení se za své onemocnění stydí, často se ostýchají svěřit i svému ...

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...