Vše o kojení - 2.díl
Pro pochopení kojení je dobré znát trochu anatomie a fyziologie prsu a tvorby mléka (laktace). A neméně důležité je vědět složení mateřského mléka. Následující řádky se budou snažit problematiku přiblížit.
Anatomie prsu
Prs je tuková vyvýšenina na přední ploše hrudní stěny, ve které je uložena mléčná žláza. Na vrcholku prsu je dvorec s bradavkou. Mléčná žláza se skládá z 15-20 laloků, které se rozdělují do drobných lalůčků a ty se spojují do společných mlékovodů. Mlékovody ústí na prsní bradace. Během těhotenství se prsy výrazně mění.Tuková tkáň „uvolňuje" místo ve prospěch mléčné žlázy. Prsy se pak zvětšují a těžknou. I dvorec se zvětšuje a tmavne.
Tvorba mateřského mléka - laktace
Tvorba mateřského mléka je především hormonální děj. Už během těhotenství na mléčnou žlázu působí ženské hormony progesteron a estrogen. Uvedené hormony stimulují vývoj mléčných žláz a mlékovodů, zvětšují žlázové lalůčky a působí na vývodní systém mléčné žlázy. Kromě toho se uplatňují i placentární hormony (laktogen, kortikoidy, růstový hormon, inzulin a hormony štítné žlázy), které částečně tlumí tvorbu mateřského mléka. Od 2.trimestru těhotenství se začíná tvořit hormon prolaktin, který spouští tvorbu mleziva.
Porodem placenty končí produkce placentárních hormonů a mléko se začne tvořit ve větším množství. Na mléčnou žlázu nyní na plno působí dva hormony prolaktin a oxytocin.
Prolaktin - hormon ovlivňující tvorbu mateřského mléka. Jeho hladina stoupá do 2 hodin po porodu po přiložení dítěte k prsu, proto je velmi důležité co nejdříve začít s kojením. Nejvíce se ho tvoří v noci! Mimo tvorby mateřského mléka prolaktin působí matce relaxaci, někdy i ospalost, takže by měla být schopná dostatečného odpočinku po porodu a přispívá k potlačení ovulace.
Oxytocin - hormon zodpovědný za vypuzovací reflex. Ovlivňuje vyprazdňování mlékovodů prsní žlázy, zavinutí dělohy a odlučení placenty. Vlastní mechanismus kojení udržuje trvalou a vysokou produkci oxytocinu. Už jen vzpomínka, dotek či pohled na miminko stimuluje jeho tvorbu. Ale pozor, tvorba oxytocinu je ovlivněna stresem!
Pokud mluvíme o látkách, které mají vliv na tvorbu mléka, nesmíme zapomenout na inhibiční proteiny. Jsou to látky bílkovinové povahy, které snižují tvorbu mateřského mléka v případě přebytku.
Mateřské mléko
Mateřské mléko je jedinečná tekutina, která obsahuje přesně takový poměr látek nutný ke správnému vývoji čerstvě narozeného potomka.
Úplně první mléko, které se objeví po porodu je mlezivo (kolostrum). Je nažloutlé barvy a husté jako vaječný bílek. Oproti pozdějšímu zralému mléku má vyšší obsah bílkovin a solí a nižší obsah cukrů. Je také velmi bohaté na obranné látky, zejména sekreční imunoglobulin A, laktoferin (zlepšuje távení železa), lysozom a imunokompetentní buňky (např. lymfocyty), tedy na látky podporující imunitu novorozence.
Zralé mateřské mléko má namodralou barvu a nižší hustotu. Začíná se tvořit během 3 dnů. Obsahuje vodu a velké množství tuků, včetně cholesterolu. Mimo to i cukry (laktóza), bílkoviny (včetně látek na podporu imunity) a minerální látky. Na začátku každého kojení se tvoří mléko chudší na tuky („přední mléko" - bohaté na cukry), na konci kojení se naopak tvoří mléko bohaté na tuky („zadní" mléko - energeticky důležité). Je tedy nutné kojit z každého prsu alespoň 10 minut a prsa by se měla střídat.
A jaké zkušenosti máte vy?
Autor: Pavlína Šourková