Infarkt u mladých lidí
Přestože už dnes víme, že infarkt nás může postihnout i v mnohem mladším věku, než bývá obvyklé, zdá se, že lékaři tuto hrozbu u mladých lidí podceňují a zpravidla hledají problém jinde. Sami pacienti pak odkládají návštěvu lékaře, protože bolestem a dalším příznakům nepřikládají velký význam.
Podle odborníků postihuje infarkt muže i ženy mladší třiceti let obvykle v případě, že jsou silnými kuřáky, mají vysoké hladiny tuků v krvi a infarkt nebo mrtvice se objevila v jejich rodinné anamnéze.
Rizikové faktory infarktu u mladých lidí
Hlavní rizikové faktory tohoto onemocnění se u mladých lidí příliš neliší od pacientů vysokého věku. K největším příčinám stále patří kouření, nadváha, vysoký krevní tlak a cholesterol, výskyt nemoci v rodině apod.
Odborníci však nyní uvažují o infarktu myokardu také jako o symptomu či důsledku jiných nemocí. Mohou to být např. horečnaté virózy, ateroskleróza, revmatická onemocnění nebo zhoubné nádory.
K tzv. “spouštěčům“ zvyšujícím riziko vzniku infarktu může přispět také pasivní kouření, dlouhotrvající stres a požívání drog.
Infarkt u vrcholových sportovců
Nedávná šokující úmrtí a kolapsy mladých fotbalistů během zápasu vyvolávají otázky ohledně dostatečnosti preventivních vyšetření sportovců.
Podle kardiochirurgických odborníků se podobným tragédiím může zabránit, budou-li mladí sportovci podstupovat ultrazvukové vyšetření srdce (echokardiografii) a budou-li na hřištích k dispozici defibrilátory – přístroje, s jejichž pomocí je možné obnovit činnost srdce. Dále se odborníci shodují v názoru, že za smrt v těchto případech obvykle může srdeční arytmie způsobená vrozenou srdeční vadou, kterou by ultrazvukové vyšetření pomohlo odhalit včas.
Podobná opatření se týkají i dalších profesionálů ve vrcholových sportech, např. atletů, orientačních běžců nebo hokejistů. Vrcholový sport samozřejmě představuje pro srdce člověka velkou zátěž, která může zvýšit riziko náhlé srdeční smrti až šestkrát oproti lidem běžné populace. Odpovídající zdravotní péče by proto měla být ve sportovních klubech a organizacích samozřejmostí.
Zákeřně “bezbolestný“ infarkt
Výzkumy došly k alarmujícímu odhalení, že tzv. bezbolestný infarkt, tedy infarkt bez typické průvodní bolesti na hrudníku, se vyskytuje častěji u žen v nižším věku. Teprve ve vyšším věku se rozdíly mezi projevy infarktu u obou pohlaví snižují.
Včasná diagnóza a rychlá lékařská pomoc je přitom u infarktu myokardu to nejdůležitější. Typické projevy - tlak a bolest na hrudi, která může vystřelovat do paží, ramenou, zad a krku - jsou včasným varováním a rozhodně není dobré je podceňovat.
Autor: Veronika Tůmová