Nosní mandle
Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromadění lymfoidní tkáně, jež široce nasedá na strop a přilehlou část nosohltanu.
Nosní mandle je největší u batolat a dětí předškolního věku. Plní zde funkci jakéhosi obranáře, který má chránit dýchací systém před vniknutím virů a jiných infekcí. S přibývajícím věkem se nosní mandle zmenšuje - u dětí dorostového věku se vyskytuje jen ojediněle.
V některých případech, kdy je útok infekčních chorob příliš častý, může nosní mandle trvale zbytnět a ojediněle se stát sama zdrojem infekce. Pak je nutno nastalou situaci nějakým způsobem řešit. Většinou se provede chirurgické odstranění zvětšené nosní mandle.
Zvětšená nosní mandle a její odstranění
- jestliže nosní mandle zduří, nabývá polokulovitého tvaru, povrch je členitý, rozbrázděný, sliznice je zarudlá a pokrytá hlenem. Svým vzhledem připomíná polovinu vlašského ořechu
- zbytnění nosní mandle má za následek ztížené dýchání nosem, dítě dýchá ústy, ve spánku často chrápe, dýchání je povrchní a spánek neklidný, takže děti bývají unavené, bledé, nevyspalé
- ztíženým až nemožným dýcháním nosem je také porušena funkce nosní dutiny - odpadá zvlhčování a ohřívání vdechovaného vzduchu, zhoršená ventilace nosní dutiny má za následek také zhoršenou funkci středoušních dutin a vedlejších dutin nosních
- děti trpí častými záněty středouší, záněty vedlejších nosních dutin, mají huhňavou řeč, často nedoslýchají, vlivem špatného povrchního dýchání dochází k deformitě hrudníku (je plochý), celkově špatně prospívají. Tak se může dítě dostat do začarovaného kruhu (nosní mandle se stává ložiskem infekce)
- pokud se opakují infekty dýchacích cest, záněty středouší či záněty vedlejších nosních dutin s výše uvedenými potížemi, je na místě vyšetření odborným lékařem - otorinolaryngologem, který většinou za takových okolností doporučí odstranění nosní mandle
- u dětí mladších 3 let se zákrok provádí výjimečně a to jen tehdy, jde-li prakticky o úplné „ucpání" nosu.
Jak probíhá odstranění nosní mandle
Dnes se jedná většinou o jednoduchý chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Zákrok se provádí ráno. Nejdříve dítě dostane „uklidňující" sirup, takže mnoho z nich již neví ani o následné injekci, natož o zákroku. Po probuzení dítě stráví zbytek dne pod lékařským dohledem na pokoji v nemocnici, čímž je zajištěn klid dítěte po zákroku a již zmíněný pooperační dohled, včetně závěrečného vyšetření před odchodem z nemocnice.
Je nutné dítě odvézt domů autem, cesta hromadnou dopravou je z důvodu možné infekce vyloučena. Důležitá je samozřejmě následná péče v rodině, pokud dítě navštěvuje předškolní či školní zařízení, je nezbytná dostatečná rekonvalescence, včetně nácviku správného dýchání.
Máte zkušenosti s odstraněním nosní mandle?
Autor: Lucie Regenermelová