Hyperaktivita - její projevy a řešení
Vychovávat hyperaktivní dítě není snadné. Vyžaduje to mnoho trpělivosti, respektu, pochopení a řešení neustálých starostí. Nutné je reagovat na časté stížnosti okolí a snažit se všem vysvětlit, že přece jen to vaše dítko za to samo nemůže a že je prostě od přírody živější. Je žádoucí zaujmout k chování dítěte trochu jiný přístup. Jak se hyperaktivita u dětí projevuje a jak by měli rodiče přistupovat ke svému hyperaktivnímu dítěti?
Projevy hyperaktivity
Hyperaktivita je jedním ze symptomů poruchy označované jako ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder). Je uváděno, že poruchou trpí v dnešní době zhruba 5 až 8 procent dětí. Poruchu je možné charakterizovat následujícími body:
- U dítěte je zřejmý celkový neklid, nevydrží chvíli na místě, neustále pobíhá, houpe se na židli atd.
- Vměšuje se do hovoru ostatních. Pokud chce něco říci, nečeká na vhodnou chvíli, ale jedná impulzivně a okamžitě.
- Dítě je celkově hlučné.
- Patrná je roztržitost, děti často někde zapomínají či ztrácejí věci, špatně se delší dobu soustředí na jednu činnost.
- U dětí je zřejmá vysoká činorodost před narozením, jsou velmi aktivní již vděloze. Po narození málo spí a hodně pláčí.
- Děti s touto poruchou často mají další zdravotní obtíže - objevují se u nich ekzémy, alergie či onemocnění dýchacích cest.
- Děti napřed jednají a pak až o svém činu přemýšlí. Často si tak neuvědomují nebezpečí, které jim při jejich jednání může hrozit.
- Problémy obvykle vystupují do popředí zejména vdobě, kdy dítě nastoupí do školy.
Jak přistupovat k hyperaktivnímu dítěti
Výchova hyperaktivního dítka má mnohá specifika a od rodičů vyžaduje zejména notnou dávku trpělivosti. Takovéto děti potřebují mít v životě především daný pevný řád, který je pomáhá udržet v relativním klidu.
Když se s dítětem věnujete delší dobu určité činnosti, poskytněte mu pravidelné přestávky. Aktivitu mu zpestřujte jinými úkoly, aby se pro něj nestala stereotypní. Každý úspěch dítěte pochvalte a snažte se posilovat jeho sebevědomí. Naučte se ovládat vlastní vztek a nejednejte vůči dítěti se zlostí či v agresi.
Rodiče si musí přiznat, kde je problém a snažit se dítě pochopit. Veškeré potíže, zapomenuté věci, nesoustředěnost atd atd. nejsou snahou dítěte znepříjemnit vám život. O problémech je dobré otevřeně hovořit a snažit se s veškerými specifiky chování dítěte seznámit i lidi v jeho okolí. Pomoc v tomto ohledu může poskytnout pedagogicko-psychologická poradna a další odborníci.
Máte zkušenosti s hyperaktivním dítětem? Jaké pocity ve vás čas s ním strávený zanechal?
Autor: Michaela Holá