Vejce: Symbol Velikonoc, ale také vyvážené stravy. Co všechno obsahují a jak je můžeme využít?
Vajíčka jsou tradičním symbolem Velikonoc stejně jako třeba pomlázka či beránek. V těchto dnech vejce nejen různě zdobíme, barvíme a zkrášlujeme jimi své domácnosti, ale také je mnohem více konzumujeme. Máme se toho obávat kvůli cholesterolu? A jak je skladovat nebo zjistit čerstvost?
Maximum živin získáte z celého vajíčka
Vejce jsou považována za zdroj plnohodnotných bílkovin, obsahují důležité vitamíny a minerály. Široké spektrum bílkovin obsahuje především bílek. Zato vaječný žloutek je zdrojem cenných vitamínů a minerálů, obsahuje především vitamíny skupiny B (včetně vitamínu B12 důležitého pro vegetariány), dále je dobrým zdrojem vitamínu D, A nebo E. Z minerálů vejce obsahují vápník, fosfor (pro podporu kostí), draslík, zinek (posilující imunitu) nebo železo (bojující proti chudokrevnosti a únavě). Vejce obsahují také látku zvanou cholin, ten je důležitý pro podporu vývoje mozku plodu. Vejce jsou jedním z nejlepších zdrojů bílkovin vůbec, ve srovnání s ostatními bílkovinami mají nejvyšší biologickou využitelnost. A přestože jejich cena roste úměrně s původem a kvalitou, jedná se o cenově nejdostupnější zdroj bílkovin (na rozdíl od masa nebo ryb).
Strašák cholesterol – mohou kvůli němu být vejce škodlivá?
Vejce jsou také známým zdrojem obávaného cholesterolu. Již se ale prokázalo, že u zdravých jedinců konzumace vaječného žloutku nedokáže nijak významně zvýšit hladinu krevního cholesterolu. Z tohoto pohledu tedy není žádný důvod vyhýbat se pravidelné konzumaci vajec. Naopak fanatické vyhýbání se potravinám s obsahem cholesterolu může vést ke zdravotním potížím, jako je porucha jater, pohlavních nebo hormonálních orgánů. Vajíčka obsahují také esenciální (pro tělo nezbytnou) kyselinu linolovou a fosfolipidy (lecitin), které přispívají ke snížení cholesterolu. Lecitin navíc podporuje paměť a koncentraci.
Zdá se tedy, že vejce mohou být právem považována za vyváženou potravinu. Dát si jedno až dvě vejce denně je tak naprosto v pořádku. A pokud máte vysokou hladinu cholesterolu, dejte si týdně maximálně čtyři vejce. Vždy si ale dávejte pozor také na příjem vajec v hotových potravinách, jako jsou různé sušenky, těstoviny, majonézy, předsmažené pokrmy apod. Vůbec nejnižší podíl cholesterolu obsahují vejce křepelčí, dnes již běžně dostupná. Obsah vitamínů a minerálů je ale vyšší než v případě klasických slepičích vajec. Vyšší je tedy i jejich cena.
Široké využití a úprava vajec
Vejce jsou základní součástí snad každé kuchyně. Skvěle poslouží samostatně jako hlavní chod, ale jsou také běžnou součástí mnoha dalších pokrmů – často se používají při pečení sladkých koláčů, bábovek a dezertů, své místo vejce mají také ve slaných pokrmech, jako jsou různé quiche, pizzy, těstoviny, polévky, obložené mísy, pomazánky a chlebíčky apod. Pokud si rádi dopřejete samotná vejce, nejstravitelnější úprava je na hniličku. Obtížněji stravitelná jsou pak vejce natvrdo. A to zdaleka nejsou jediné možnosti úpravy.
Jak vejce správně skladovat a jak poznáte čerstvost
Vejce byste měli vždy uchovávat v chladu při nekolísavé teplotě a uložená ostřejší špičkou směrem dolů. Takto vám vejce v lednici vydrží i několik týdnů. Základním pravidlem pak je nekonzumovat vejce syrová (kvůli riziku mikrobiální nákazy, zejména salmonelózy). Ideální je vejce kupovat a konzumovat co nejčerstvější. A jak poznáte čerstvé vejce? Stačí ho ponořit do vody a pokud vejce nevyplave a zůstane u dna, víte, že je čerstvé. Můžete také pozorovat po rozklepnutí, zda se žloutek slije s bílkem. Pokud ne, čerstvost je zaručena.
Zdroj: Autor
Autor: Veronika Matoušová