zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Medvědí česnek jako zdravý posel jara – kde ho hledat a na co si dát pozor?

Veronika Tůmová
10.04.2022

Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina, která se brzy z jara těší velké oblibě. Její svěží zelené listy se často objevují v určitých místech dřív, než se tu zazelená tráva. Nejen zastánci zdravé výživy, ale všichni, kdo pociťují potřebu udělat alespoň na začátku jara něco pro své zdraví a doplnit vitamíny, vyhledávají medvědí česnek jako jarní zázrak přírody.

Medvědí česnek se hodí na přípravu mnoha pokrmů. Uděláte si z něj výbornou krémovou polévku, známé a oblíbené je především pesto z medvědího česneku, které tak obvykle nahrazuje bazalku. Dá se ale jednoduše využít všude, kde jinde použijete pažitku nebo petrželku, na posyp přílohy, na ozdobu, do salátů i pomazánek či do jarní nádivky.

Kde roste medvědí česnek?

Medvědí česnek najdeme v místech s vyšší vlhkostí a trvalejším stínem. Roste nejčastěji v lužních a listnatých lesích v blízkosti potoků, kde někdy vytváří rozsáhlé, bohaté porosty. Můžeme jej však pěstovat i jako okrasnou rostlinu v zahradách nebo parcích. To, že jsme se právě ocitli v zeleném království této jarní rostlinky, bychom měli poznat poměrně snadno. Obvykle se tudy line typická česneková vůně.

Při sběru medvědího česneku bychom měli být nanejvýš opatrní, abychom rostliny zbytečně nepošlapali. Trháme šetrně jen vzrostlé, zdravé listy a vždy jen takové množství, které využijeme. Na některých místech s výskytem medvědího česneku je jeho sběr zakázán, rostliny jsou chráněné.

Jak si nesplést medvědí česnek s jedovatou konvalinkou?

Někteří lidé nesbírají medvědí česnek právě ze strachu ze záměny. Listy medvědího česneku jsou velmi podobné listům konvalinky, která je však jedovatá a po jejím pozření by nás mohly značně potrápit žaludeční nevolnosti, křeče, zvracení či závratě. Uškodit by mohla taková záměna především dětem a citlivějším osobám, medvědímu česneku by se však měli vyhnout i lidé s alergií na česnekové silice. Přesto není třeba podléhat panice, při bližším zkoumání můžeme rozeznat medvědí česnek od konvalinky poměrně snadno. Pokud vám při sběru listů bude rostlina připadat podezřelá, nebo si zkrátka nebudete jistí, stačí listy pomnout mezi prsty. Silný česnekový odér, který listy vypustí, je přesvědčivým znamením, že je to právě medvědí česnek a o jedovatou konvalinku se nejedná. Kvetoucí medvědí česnek se pozná ještě snadněji, květy česneku a konvalinky jsou docela jiné, i když obojí kvete bíle. Listy konvalinky jsou pak také o poznání tužší a na rozdíl od lesklé svěží zeleně česneku mají matnější barvu.

Medvědí česnek – účinky

Léčivé účinky a ozdravná síla medvědího česneku z něj dělá jarní bylinu číslo jedna. Má silné očišťující účinky, posiluje imunitu, snižuje krevní tlak, ulevuje od žaludečních potíží, dokáže bojovat s příznaky migrény a nespavosti. Umí také dokonale pročistit střeva, čistí tělo od plísní, hub a parazitů, pomáhá proti nadýmání a zácpě, chrání před vznikem krevních sraženin a rakovinnému bujení, pomůže při nachlazení i onemocnění dýchacích cest, účinkuje i proti kornatění cév. Pomůže i od úzkosti a závratí.

Medvědí česnek pro jarní jídelníček

Medvědí česnek bychom měli konzumovat v čerstvé podobě, jen tak je pro nás nejprospěšnější. Listy a stonky mají česnekovou příchuť, největší prospěch z něj získáme při konzumaci v syrovém stavu, například jemně nasekaný jako pažitka, na posypání brambor, do rizota a podobně. Hodí se výborně do pomazánek, polévek, salátů, skvělé je také bylinkové máslo s medvědím česnekem. Šťáva z listů se dá použít také na potření kůže, jako přírodní repelent. Listy medvědího česneku se dají uchovávat nasekané či vcelku v mrazničce, i v lednici však vydrží poměrně dlouhou dobu. Nasekané a pomačkané listy můžeme uchovávat také v oleji. Velmi oblíbené je zmíněné pesto z medvědího česneku, které stačí zamíchat do těstovin a rychlý, chutný a nanejvýš zdravý oběd je na světě!

Zdroj: www.medvedi-cesnek.cz, www.eta.cz

Autor: Veronika Tůmová

Mějte veselé a zdravé Velikonoce: Jak odlehčit sváteční jídelníček
Vejce: Symbol Velikonoc, ale také vyvážené stravy. Co všechno obsahují a jak je můžeme využít?

Další články