zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Jíst zdravě, ale levně: Je zdravý jídelníček opravdu dražší?

Veronika Matoušová
29.08.2022

Velmi často se říká, že zdravá strava stojí hodně peněz a leckdo si ji nemůže dovolit. Je tedy dobré se na tento názor podívat podrobněji, porovnat si ceny potravin a najít cestu, která ukáže, že jíst zdravě až tak nemusí být o penězích. Základem je zbavit se v rámci svého stravovacího režimu všech jídel a potravin, které nám nepřináší žádné benefity. Často právě za takové potraviny utrácíme zcela zbytečně. Jak tedy jíst zdravěji, ale nenechat v obchodě horentní sumy?

Velkou výmluvou a také rozšířeným mýtem je věta, že si nemůžete dovolit jíst zdravě. Zkrátka nemáte peníze na to mít zdravý jídelníček. Je to ale naprosto nesprávný názor, a to i v dnešní době rostoucích cen. Je až překvapivě jednoduché jíst dobře, protože stačí zvolit pár těch správných surovin a nebudete potřebovat dokupovat ještě další lákadla v podobě sladkostí, alkoholu, fastfoodů a dalších vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Nic z tohoto výčtu naše tělo nepotřebuje a vy za ně utrácíte úplně zbytečně.

Jezte, co je místní a rozlučte se s tím, co tělo nepotřebuje

Pokud tedy chcete začít jíst zdravěji, ale nesmí to ohrozit vaši peněženku, v první řadě vyřaďte vše, co vám škodí a nepřináší tělu nic dobrého. Skončete tedy s potravinami, které obsahují příliš mnoho soli, chemických přísad, cukru nebo nekvalitních tuků. Jíst zdravě můžete i levně. Nejde tu o to kupovat si drahá avokáda, mango nebo borůvky, které k nám přicestovaly přes půlku světa. Zaměřte se na lokální potraviny. Jezte místní ovoce v době, kdy dozrávají a je jich všude plno. Počkejte si na dobu místních jablek, hrušek, bobulovin, kupujte si meruňky nebo švestky z našich sadů. To samé platí o zelenině. Vybírejte si vše, co bylo vypěstováno u nás. A že toho není málo, přitom ceny bývají více než příznivé. Dopřejte si kořenovou zeleninu, jako je mrkev, celer a petržel. Vsaďte na brambory, zelí a na místní rajčata.

Pravdou je, že některé zdravější potraviny jsou dražší než klasické verze. Řeč je například o celozrnném kváskovém pečivu oproti bílému. Na druhou stranu celozrnný chléb obsahuje mnohem více vlákniny, zasytí vás tedy i menší množství. Kváskové pečivo navíc dlouho vydrží. Zkuste si někdy porovnat, kolik rohlíků musíte sníst, abyste na delší dobu zahnali hlad. V podobném kontextu se zkuste podívat na každou položku ve svém jídelníčku. Pak můžete zjistit, že si můžete dovolit jíst zdravěji, ale třeba i v bio verzi.

Jak je to s bio kvalitou – je to vždy dražší cesta?

Pokud byste nakupovali většinu věcí v bio verzi, nákup se vám skutečně prodraží. Ale ne vždy jsou bio potraviny zásadně dražší. Je potřeba volit logicky a jen to, co má smysl jíst v bio podobě. To, že jsou ale takové potraviny o něco dražší, má svůj smysl – výroba nebo pěstování tu probíhá zcela odlišným způsobem. Cenové rozdíly se pak odvíjejí podle druhu produktu. Například bio maso je oproti tomu konvenčnímu velice drahé. Je to ale dané tím, že rozdíl v chovu bývá obrovský. V případě zeleniny je zase rozdíl v tom, že na bio verzích se nesetkáte s chemickými postřiky, zato tu jde o větší (často) ruční náročnou práci a jiné promyšlené kroky. 

Vybírejte si, co kupovat bio

Vyšší ceny bio potravin bývají dané také tím, že se produkují a vyrábějí v daleko menším objemu. A dokud budou bio potraviny představovat jen zlomek celkové spotřeby, budou dále pěstované a chované v malém. I tak se ale můžete dnes běžně setkat ve velkých řetězcích s cenami srovnatelnými u bio i nebio verzí. Zejména jde o různé obiloviny, luštěniny, vločky, nebo i mléčné výrobky.

Hlavní je uvědomit si, jak vnímáte koncept zdravého stravování. Nemusíte nutně začít kupovat jen bio potraviny. Stačí začít vyloučením vysoce zpracovaných potravin, také samotná nižší konzumace masa se projeví, oproti tomu se můžete zaměřit více třeba na luštěniny. Můžete tak na nákupech ušetřit, přestože si je dopřejete v bio kvalitě. 

Zdroj: Autor
 

Autor: Veronika Matoušová

Káva umí podpořit zdraví. Dbejte na čerstvost a správnost pražení
Fénování vlasů každý den: Je to škodlivé, nebo ne?

Další články

Zdravotní obtíže během letů: Na co si dát pozor?
Nemoci a léčba

Zdravotní obtíže během letů: Na co si dát pozor?

13.08.2022

Chystáte se na dovolenou a budete cestovat letadlem? Bude to vaše první zkušenost, nebo už dobře víte, do čeho jdete? Víte, jak dlouho poletíte a co vám může působit problémy? Cest ...