Očkování proti rakovině děložního čípku
Od 1. 4. 2012 přichází změna v hrazení očkování proti rakovině děložního čípku, přesněji proti HPV. Koho se změny týkají a co to vlastně HPV je?
Co je HPV
HPV neboli human papilloma virus je virus, který se vyskytuje ve více než 100 různých typech, přičemž malé procento z nich může zapříčinit vznik rakoviny děložního čípku.
Nádorové změny se ovšem netýkají pouze děložního čípku či zevních rodidel, ale také pochvy, konečníku, nebo penisu u mužů. Známá je také papillomatoza hrtanu. Mezi další potíže, které tento virus způsobuje, patří tzv. kondylomata, neboli genitální bradavice.
Onemocnění mohou probíhat bez příznaků, nebo se příznaky objeví až za dlouhou dobu po nákaze (genitální bradavice okolo 4 měsíců, nádorové onemocnění třeba až za 15 let). Infekce HPV se ve většině případů zbavíte pomocí vlastní imunity. Někdy však může přetrvávající infekce, která je způsobena vysoce rizikovými typy viru (především typ 16 a 18), způsobit až výše zmíněnou rakovinu.
Způsob nákazy a ochrana
Bylo zjištěno, že během života se některým typem papilloma viru nakazí až 80 % populace. Přenos většinou probíhá při sexuálním styku (také orálním, či análním), ale může se uskutečnit také přenos z kůže na pohlavní orgány. Tedy i z rukou při pouhém mazlení. Kondom je tedy sice důležitou, ne však 100% účinnou ochranou. Prodělaná infekce také nezaručuje imunitu do budoucna.
Mezi rizikové faktory vzniku karcinomu děložního čípku patří:
- brzké zahájení sexuálního života
- časté střídání partnerů
- nechráněný sex
- špatná imunita (oslabená kouřením, stresem, atd.)
Karcinom děložního čípku je onemocnění rozvíjející se pomalu. Časté preventivní prohlídky u vašeho gynekologa (min. jednou za rok, při potížích častěji) tak mohou včas odhalit počínající potíže a pomoci zahájit léčbu už ve stádiu tzv. přednádorových změn.
Další možnou ochranou je právě zmiňované očkování.
Očkování proti HPV
V současné době jsou na trhu dvě vakcíny – Silgard a Cervarix. Ani jedna z nich nechrání proti všem typům HPV a ani ochrana proti daným typům není bohužel stoprocentní. Zastánci tohoto očkování poukazují na vysokou nebezpečnost HPV a jeho rozšířenost, přičemž vyzdvihují schopnost těchto očkování výskyt onemocnění snížit. Odpůrci poukazují na vysokou nebezpečnost těchto vakcín, především z důvodu vysokého obsahu hliníku v nich.
Vakcína Silgard chrání před čtyřmi typy HPV – dvěma nejrizikovějšími, které nejčastěji způsobují rakovinu děložního čípku (16 a 18) a dvěma nízkorizikovými (6 a 11), které však způsobují až 90% nepříjemných genitálních bradavic. Aplikuje se v průběhu jednoho roku s druhou dávkou 2 měsíce po první a třetí 6 měsíců po druhé.
Vakcína Cervarix chrání pouze před dvěma nejrizikovějšími typy. Aplikuje se také třemi dávkami, s tím rozdílem, že druhá dávka se aplikuje pouze měsíc po první a třetí 6 měsíců po druhé.
Novinkou od 1. 4. 2012 je to, že očkování vakcínou Cervarix bude pro všechny dívky od 13 do 14 let bezplatné. Na vakcínu Silgard se bude 300 Kč doplácet. Podmínkou je, aby první očkovací látka byla aplikována v daném věkovém rozmezí, protože se předpokládá, že dívky v tomto věku nemají ještě žádné sexuální zkušenosti, tudíž je vakcinace nejúčinnější.
Autor: Zuzana Šimíková