zdroj: pixabay.com
Homeopatika

Britové zvažují zákaz léčby pomocí homeopatik

Veronika Tůmová
26.11.2015

Britské ministerstvo zdravotnictví v těchto dnech uvažuje o umístění homeopatických léčiv na tzv. “černou listinu". Podle BBC mají britští praktičtí lékaři v této době zakázáno homeopatika předepisovat. Kontroverzní homeopatická praxe je prý založena na principu “z čeho ses roznemohl, tím se i kurýruj“, ale podle kritiků jsou pacientům předepisovány jen neúčinné pilulky s vysokým obsahem cukru.

Britská homeopatická fakulta se ohrazuje tím, že pacienti sami podporují léčebnou terapii pomocí homeopatik a její bezproblémové rozšíření a využívání v Evropě. Debata na toto téma se má uskutečnit v průběhu příštího roku. Předpokládá se, že celková částka z fondů NHS (National Health Service) za poskytování homeopatické léčby ve Velké Británii, jejíž účinnost není prokázána, činí včetně příjmů do homeopatických nemocnic a lékařských předpisů zhruba 4 miliony liber.

Výroba homeopatických léků a jejich účinek podle Britské homeopatické asociace

Homeopatie je podle všeho založena na myšlence, že zředění určité verze látky, která způsobila nemoc, bude mít léčivé účinky. Z toho vyplývá, že například pyl nebo tráva mohou být využity k výrobě homeopatického (přírodního) léku k potlačení senné rýmy. Jedna část substance se tak v určitém poměru smísí s vodou nebo alkoholem, což se několikrát opakuje podle potřeby a množství konečné formulace. Ta se nakombinuje s určitým procentem laktózy (cukru) do výsledné podoby tablety.

Homeopatičtí odborníci tvrdí, že čím větší je naředění, tím větší je efekt. Odpůrci a kritici se však shodují v názoru, že pacienti nedostávají v podstatě nic víc než cukr, tedy "dobré" placebo. (Obvykle jsou homeopatické léky využívány k léčbě astmatu, senné rýmy, ušních infekcí, depresí, stresu, úzkosti, různých typů alergií a artritidy.)

Co na to říká NHS?

NHS (National Health Service) tvrdí, že neexistuje žádný kvalitní důkaz o tom, že homeopatie je opravdu účinná jako forma léčby jakéhokoli zdravotního stavu. Společnost The Good Thinking Society bojuje za uvedení homeopatik na tzv. černou listinu, jak uvedeno výše, tedy na seznam léčiv, která nemohou být praktickým lékařem v Británii předepisována. Na tento seznam se mohou dostat jakékoliv léky, které jsou vedeny jako levnější alternativa jiných léčiv, nebo jsou prokazatelně neúčinné. Výše zmíněná společnost předala celou záležitost soudu, který se bude problematikou zabývat v rámci odborných konzultací během příštího roku, jak bylo oficiálně potvrzeno právními zástupci britského ministerstva zdravotnictví.

Konec léčby homeopatiky - hrozí i nám?

Otázkami na téma účinnosti a dostupnosti homeopatik se samozřejmě průběžně zabývá i Evropská unie a v neposlední řadě i my. Existuje mnoho úhlů pohledu na toto téma a nejzásadnější otázkou zřejmě zůstává ta, která se zabývá medicínskou úrovní vzdělání a tím oprávněním osob, které se tímto způsobem alternativní medicíny zabývají.

Zdroj: www.bbc.com, www.britishhomeopathic.org

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Mýty a pověry o vlasech - jaká péče je vhodná?
Jak přispěl k uchování lidského zdraví vynález kanalizace a splachovací toalety

Další články

Co je to blesková viróza
Nemoci a léčba

Co je to blesková viróza

13.11.2015

Říká se jí blesková nebo také dvoudenní a nejde o žádné tajemné a neprobádané onemocnění. Jde o virózu, která v těchto dnech postihuje mnohé z nás, nejvíc však malé děti (zejména v ...