Transsexualita – porucha pohlavní identity
Transsexualita je stav, kdy se člověk psychicky neslučuje se svým fyzickým pohlavím, cítí se být ženou v těle muže, nebo naopak. Stejně jako homosexuálové a jiné menšiny se snaží o přijetí a respekt společnosti, ne však jako lidé, kterými na první pohled jsou, ale kterými se cítí být.
Transsexualita je někdy považována za pouhý svérázný projev sexuální orientace, to je však omyl.
Transsexuálem také rozhodně není každý, kdo se občas převlékne do šatů druhého pohlaví pro pobavení druhých nebo pro přivýdělek. Jde o skutečný stav mysli, kdy se člověk se svou fyzickou přirozeností nedokáže ztotožnit. Toto se podle odborníků nedá ovlivnit výchovou ani vlivem prostředí, k poruše dochází už při vývoji plodu v těle matky.
Život v cizím těle?
Transsexualita je porucha poměrně vzácná, člověk si ji však většinou začne uvědomovat brzy, přirozeně ve věku, kdy se sexualita každého z nás začíná plně vyvíjet a projevovat. Samotní transsexuálové mohou být velmi zaskočeni a šokováni vývojem svého psychického cítění vůči projevům vlastního fyzického dospívání.
Jak potvrzuje psycholog a sexuolog Petr Weiss, transsexuálové jsou mnohdy sami nejprve mylně přesvědčeni o své homosexualitě, než zjistí, že to, čím je přitahuje opačné pohlaví, není přitažlivostí sexuální, ale otázkou samotného “bytí“ někým jiným, v jiném těle.
První kroky k léčbě
Při přetrvávajících pocitech tohoto uvědomění a nespokojenosti s vlastní pohlavní identitou bývá prvním krokem návštěva odborníka, tedy sexuologa, který potvrdí diagnózu umožňující další léčebný postup. Následuje psychoterapie, která má pomoci pacientovi sžít se v této roli se svým okolím, akceptování rodinou, přáteli atd. Dalším krokem je pak hormonální léčba, kdy se pacientovi dostává léčiv v podobě hormonů druhého pohlaví.
Dochází tak k utlumení fyzických projevů přirozených pro jeho tělo a k podpoře projevů opačných, je to zejména ochlupení v určitých oblastech těla, ovlivňuje však i následný vývoj některých tělesných proporcí a může dojít i k hlasovým změnám.
V této fázi léčby je pacient tzv. pod drobnohledem svého sexuologa, který pozoruje a posuzuje jeho psychický stav po probíhajících změnách a na jehož rozhodnutí závisí další postup – tedy umožnění operačního zákroku a tím kompletní změny pohlaví.
Chirurgická změna pohlaví
Operaci vedoucí ke změně pohlaví musí předcházet souhlas odborné komise, která posuzuje celou záležitost právě na základě dosavadních šetření ošetřujícího sexuologa. Chirurgickým zákrokem pak dochází například k odstranění dělohy a vaječníků u ženy, dále pak k redukci prsou, pacient může vyžadovat dokonce i chirurgické vytvoření penisu. Vzhledem k náročnosti této operace se k ní však odhodlá slabá polovina pacientů, zákrok navíc nemusí vždy přinést požadovaný výsledek.
Častější bývá přeměna z muže na ženu – ta spočívá mimo jiné v částečné amputaci mužských pohlavních orgánů a z jejich částí vytvoření ženských genitálií.
Autor: Veronika Tůmová