Špatná nálada, nebo deprese? Rozpoznejte příznaky!
Depresemi v současné době trpí spousta lidí. Je to víceméně choroba současnosti. Je zjištěno, že nějakou formu deprese prožije za svůj život až 15 % lidí, přičemž ženy jsou k této poruše náchylnější. Snížil se také věk, ve kterém se nejčastěji poprvé s depresí potkáváme - je to už kolem třicátého roku.
Co to je deprese
Deprese je duševní porucha. Je to buď samostatná nemoc, nebo jako jeden z příznaků jiných onemocnění (např. Parkinsonova choroba). Určitou depresivní nebo melancholickou náladu jistě zná každý člověk, o pravou depresi se ale jedná, až když tento stav trvá minimálně 2 týdny. Depresi pak ještě dělíme na lehkou, středně těžkou, těžkou a těžkou s psychotickými příznaky, kdy má postižený navíc vidiny a blouzní.
Příznaky deprese
- špatná nálada
- pokles výkonnosti
- ztráta zájmů
- ztráta sebedůvěry
- špatné soustředění
- výčitky a sebeobviňování
- zvýšená či snížená chuť k jídlu
- myšlenky na smrt
- poruchy spánku
- sklon k pláči
Vznik deprese
- příčina v poruše mozku
- jako reakce na nějaký stresový podnět
- při poškození mozku úrazem, nádorem, krvácením apod.
- jako vedlejší účinek jiné medikamentózní léčby
Léčba deprese
Léčba deprese není jednoduchou záležitostí. Je třeba důkladně probrat každý případ zvlášť. Záleží, o jak závažnou poruchu se jedná. Většinou bývají odborným lékařem nasazena antidepresiva, u některých lehčích forem může pomoci alternativní medicína. Dobré výsledky byly zaznamenány díky akupresuře, reflexoterapii, bylinkám.
Deprese není specifickou nemocí žádného státu, pohlaví a ani věku. Může postihnout kohokoliv a kdekoliv.
Následující graf vyhodnocuje depresi za jeden kalendářní rok v číslech podle věku ve vybraných zemích Evropské unie, obě pohlaví celkem, v procentech:
Zdroj grafu: www.demografie.info
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková