zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Somatoformní poruchy

Veronika Tůmová
27.04.2017

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn. Tyto příznaky vedou pacienta k opakovanému vyhledávání lékaře a neustálým žádostem o lékařské vyšetření, i přes opakované negativní nálezy a ujištění, že potíže nemají fyzickou příčinu.

Jde o různorodou a poměrně častou skupinu poruch, jejichž hlavním příznakem je společné promítání psychických potíží do tělesných příznaků.

Dělení somatoformních poruch

Somatizační porucha

Je to druh somatoformní poruchy charakterizované měnícími se tělesnými příznaky trvajícími alespoň 2 roky, které nejsou podmíněny organickým somatickým onemocněním, vedou však k častým a opakovaným vyšetřením. Léčba je zejména psychoterapeutická.

Hypochondrická porucha

Je psychická porucha charakterizovaná přehnaným a intenzivním zaměřením na vlastní zdravotní stav projevující se ničím nepodloženým přesvědčením o vlastním vážném onemocnění.

Dysmorfofobická porucha

Je onemocnění, kdy je pacient přesvědčený o tom, že má jednu či více deformit na povrchu těla. V důsledku toho opakovaně vyhledává lékaře, především dermatology, plastické chirurgy a stomatology k odstranění různých nedostatků. I přes opakované zákroky pacient není nikdy s výkonem spokojen.

Somatoformní vegetativní dysfunkce

Postižený zažívá příznaky, které jako by byly vyvolány tělesnou poruchou systému nebo orgánu, který je z velké části nebo úplně pod autonomní vegetativní inervací a kontrolou. Příznaky jsou obvykle dvojího druhu, z nichž však žádný není příznakem tělesné poruchy dotyčného orgánu nebo systému.

Přetrvávající somatoformní bolestivá porucha

Postižení si stěžují na stálou, těžkou a skličující bolest, která však neodpovídá žádnému fyziologickému procesu ani tělesné nemoci. Bolest se objevuje v souvislosti s emočními konflikty nebo závažnými psychosociálními problémy.

Somatoformní poruchy a obecná pravidla léčby

Mezi doporučení ohledně efektivní léčby těchto poruch se řadí:

  • stabilní léčba jedním psychiatrem a jedním praktickým lékařem
  • uznání legitimity příznaků pacienta
  • pravidelné návštěvy u lékaře
  • využití alternativních a instrumentálních metod a pomůcek
  • psychoterapeutická péče s cílem přesunout pozornost pacienta od příznaků k osobním problémům, sledování rodinné anamnézy v tomto směru
  • snaha interpretovat příznaky jako způsoby emoční komunikace spíše než jako novou chorobu

Cíle terapie somatoformních poruch

Zdroj: wikipedie, www.psychiatriepropraxi.cz, www.upsychiatra.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak začít sportovat? Zamilujte si pohyb!
Avitaminóza - nedostatek vitamínů a jeho projevy

Další články