Serotonin: Hormon štěstí a dobré nálady. Jak podpořit jeho tvorbu v těle?
Neurotransmiter serotonin hraje důležitou roli v psychice člověka. Jeho nedostatek, který bývá způsobený převážně psychickými tlaky nebo špatnými stravovacími návyky, může vést k projevům psychického nepohodlí nebo i snížené obranyschopnosti organismu.
Neurotransmiter, který pomáhá dobré náladě
Serotonin (známý také jako 5-hydroxytryptamin nebo pod zkratkou 5-HT) je neurotransmiter (chemický posel mozku) syntetizovaný určitými neurony z aminokyseliny tryptofanu, která je součástí bílkovin v naší stravě. Působení serotoninu zmírňuje účinky dalšího hlavního neurotransmiteru centrálního nervového systému, dopaminu.
Je možné, že snížené hladiny serotoninu v mozku se mohou podílet na potížích s pamětí a špatné náladě. Víme také, že stres a špatná strava přispívají ke snížení produkce serotoninu v mozku. Někteří psychiatři po mnoho let vysvětlovali deprese svých pacientů nedostatkem serotoninu. Tato teorie však nikdy nebyla skutečně doložena žádnou studií, která by ji potvrdila.
Jsme-li dobrém psychickém rozpoložení, hladiny tohoto hormonu jsou v přirozeném stavu. Léčba, která ji má srovnat, se doporučuje v případě spánkových poruch nebo zvýšené psychické zátěže. Většina předepisovaných antidepresiv má co do činění s působením na vylučování tohoto neurotransmiteru. Serotoninové hladiny se obecně řeší také v případě poruch příjmu potravy nebo potíží intimního charakteru.
Příznaky nedostatků serotoninu, které mohou být způsobeny stresem nebo nevyváženou stravou jsou:
- Poruchy nálady
- Problémy s pamětí
- Hluboké depresivní stavy
- Úzkosti
Nepodceňujte denní světlo, podpoří zdravé hladiny serotoninu
Každodenní vystavení dennímu světlu také nepřímo podporuje zvýšení serotoninu tím, že blokuje sekreci melatoninu, což podporuje přirozenou harmonizaci biologických rytmů a umožňuje lepší rovnováhu mezi různými neurotransmitery. Pro zlepšení serotoninové rovnováhy je doporučovaná i fyzická aktivita, která ho sice nezvyšuje přímo, ale umožňuje synchronizaci biologických rytmů, usnadňuje spánek a zlepšuje náladu. Společná aktivita těla a mysli jako plavání, meditace a další součásti života, které pomáhají k dobrému pocitu, pomáhají zklidňovat parasympatický nervový systém a upravují metabolismus.
Přirozeně zvýšení hladiny serotoninu
Co se týče zlepšení hladiny serotoninu pomocí stravy, doporučuje se konzumovat potraviny bohaté na tryptofan, aminokyselinu, která je prekurzorem serotoninu a podporuje dobrý spánek, konkrétně banány, mléko a produkty z něj odvozené, olejnatá semena (ořechy, slunečnicová a dýňová semena atd.), vejce, losos, hnědá rýže a luštěniny. Případně lze použít potravinové doplňky (tryptofan). Je dobré se zaměřit také na vitamíny, které hrají roli při přirozené tvorbě hormonu štěstí.
- Vitamín B3 je přítomen především v potravinách živočišného původu (tučné ryby, drůbež, vejce a maso).
- Vitamín B6 obsahují potraviny jako nutriční kvasnice, zelí, játra (jehněčí, telecí), cizrna, avokádo a losos.
- Vitamín B9 (kyselina listová) ze zelené listové zeleniny (špenát, salát, mangold atd.), dodají ho do těla i olejnatá semena (sušené ovoce, ořechy) a luštěniny.
- Vitamín D se nachází v oleji z tresčích jater, rybách (losos, sleď, mečoun atd.), hořké čokoládě, mléčných výrobcích a také třeba i ve vaječném žloutku.
- Hladiny serotoninu mohou zvyšovat i některé rostliny jako třezalka tečkovaná (přírodní antidepresivum) nebo Griffonia simplicifolia.
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com
Autor: Pavlína Klaudová