zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

ADHD? Připravte se na specifický přístup a nový režim

Veronika Tůmová
30.09.2019

ADHD je zkratka neurobiologické poruchy s názvem Attention Deficit Hyperactivity Disorder - syndromu poruchy pozornosti s hyperaktivitou, česky také specifické poruchy chování či hyperkinetické poruchy.

Existují názory, že ADHD je jen novodobý výraz pro zlobivé, nezvladatelné či hloupé dítě, ale není to tak. Ve skutečnosti mívají takové děti vyšší IQ a při soustavné péči a správném vzdělávacím systému mohou studovat gymnázium i vysokou školu. Je však nutné zjistit poruchu u dítěte včas, začít se pak o problematiku zajímat a spolupracovat se školou i s odborníky.

Možné příčiny a projevy ADHD

Důvody ADHD mohou být různé, obvykle za tím nestojí jen jedna příčina, je jich víc. Významnou roli v rozvoji této poruchy hraje genetika, vliv na rozvoj ADHD může mít i problémové těhotenství, předčasný porod nebo kouření a alkohol v období těhotenství. Dítě se může už od narození projevovat jako nevrlé, náladové, neklidné, často podrážděné. Odmalička je neustále v pohybu, neposedí, působí nespokojeně, špatně spí, obvykle je i kojení problémové. Má podrážděné reakce při oblékání, přebalování či koupání, stačí málo a hned se vzteká. Na druhou stranu se může rozumově a inteligenčně jevit jako nadprůměrné - umí vytleskávat rytmus, brzy se naučí odříkat básničku apod.

Vztek, netrpělivost a neschopnost dodržovat rituály

Vztek je však jeho prvotní reakcí na většinu podnětů. Stačí dlouhá fronta v obchodě, napomenutí trochu zvýšeným hlasem, odmítnutí nebo zákaz a začne se chovat nepříčetně, válet se po zemi, mrskat nohama atd. Děti s ADHD mají obvykle problém vytvořit si stereotypy, které jsou pro ostatní děti běžné a akceptovatelné, mohou mít přehozený režim noci a dne, projevují se často jako protivné, roztěkané, nesoustředěné a věčně nespokojené. Už ve školce nevydrží u jedné činnosti, nedotahují věci do konce, nezvládnou v klidu poslouchat pohádku. Mají problém s vykonáváním i pravidelně se opakujících rituálů, zapomínají. Na druhou stranu bývají velmi tvůrčí, mají neotřelé názory, velkou fantazii a nebojí se autorit. Potřebují-li se v danou chvíli projevit, udělají to, navzdory tomu, že se to zrovna vůbec nehodí.

ADHD v dospělosti

Porucha pozornosti s hyperaktivitou má v medicíně dlouhou historii, rozhodně nejde o civilizační, novodobý jev. Projevuje se už v raném dětství, nejvíc však začne být patrný ve školním věku. Postihuje 3 - 7 % dětí. Téměř v polovině případů přetrvává až do dospělosti. ADHD je u nás stále pro řadu psychiatrů relativně nové téma, dokonce mnozí z nich věří, že ADHD u dospělých vůbec neexistuje. Správnou diagnostiku ADHD v dospělosti navíc komplikuje fakt, že se tato porucha velmi často objevuje současně s dalším nebo dokonce několika dalšími duševními onemocněními.

ADHD - existuje léčba?

Léčba ADHD spočívá ve velmi komplexním přístupu. Ta zahrnuje kompletní změnu režimu a jeho správné nastavení. Je nutné stanovit rozvrh a eliminovat faktory, které mohou přispívat k nepozornosti a vyvolat nesoustředěnost. Léky jsou při léčbě ADHD předepisovány psychologem nebo psychiatrem, obvykle jde o nejrůznější medikamenty odbourávající neklid. Odborníci doporučují zařadit do jídelníčku bylinky podporující činnost mozku a celkovou pozornost, a to ve formě čajů či odvarů. Doporučuje se například rozmarýn, Ginko Biloba nebo ženšen.

Dětská hyperaktivita a souvislost s éčky v potravinách

Nemoc "zlobivých" dětí

Zdroj: Adehade.cz, Zdravotnickydenik.cz, Maminka.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Lidé a příroda: Včely a včelí produkty
7 tipů, které vám pomohou začít s rostlinnou stravou

Další články