Drogy

Světový den boje proti drogám

Jitka Suchánková
26.06.2012

26. června si tradičně připomínáme Světový den boje proti drogám (Mezinárodní den boje proti narkomanii). Tento den schválilo a vyhlásilo Valné shromáždění OSN 7. 12. 1987.

Všechny drogy jsou jedy, které zabíjí každý rok miliony lidských životů. Ačkoliv je rozdělujeme na měkké a tvrdé, škodlivost je prokázaná u všech druhů.

V prvním případě se jedná spíše o psychickou závislost, v případě tvrdých drog (drogy s neakceptovatelným rizikem nebezpečnosti užívání – např. kokain, heroin, pervitin, LSD, toluen apod.) se vybudovává těžká fyzická závislost.

V dnešním článku se zaměříme na drogy, které jsou běžně dostupné a většina společnosti je tudíž ani jako drogy či návykové látky nevnímá.

Měkké drogy

Kofein

Kofein patří mezi nejrozšířenější návykové látky. Vyskytuje se nejen v kávě, ale také v čaji, čokoládě, kakau a v energetických nápojích.

Podporuje mozkovou a srdeční činnost, napomáhá v procesu spalování tuků. Tělo si při pravidelné konzumaci zvyká a vyžaduje stále vyšší dávku.

Předávkování se projevuje třasem, neklidem, nespavostí a bušením srdce.

Nikotin

Nikotin zlepšuje krátkodobou paměť a schopnost koncentrace, zvyšuje klidový metabolismus, a napomáhá tak vyššímu výdeji energie, potlačuje chuť k jídlu.

Kuřáci mají pocit, že je cigareta pomáhá zbavit stresu. Na téměř každé krabičce cigaret je však tučným písmem napsáno varování, že kouření způsobuje rakovinu, a to zejména plic.

Alkohol

V malých dávkách alkohol není až tak škodlivý, ovšem je to opět látka návyková. Ve větším množství vyvolává u některých lidí agresivitu. Alkohol dehydratuje, zatěžuje játra a zpomaluje proces regenerace organismu.

Přístup k drogám

O zhoubném vlivu veškerých návykových látek na lidský organismus, zejména pak na organismus dětský, toho bylo už řečeno a napsáno víc než dost. Více než zarážející je však ten fakt, že v mnohých případech se děti dostávají k návykovým látkám bohužel přímo tam, kde by měly od těchto být co nejvíce chráněny a před nimi bezpečně a preventivně varovány – doma u rodičů. Je to smutný fakt, který vyvěrá z podceňování věcí samotných.

A o jakých návykových látkách tu hovoříme? Ponejvíce se jedná o cigarety a alkohol. Nic proti tomu, že rodiče kouří (i když jako dospělí a svéprávní lidé si jistě uvědomují všechna možná rizika z tohoto nešvaru či lépe řečeno zlozvyku vyplývající) nebo že si občas otevřou láhev vína – ale proč usnadňovat dětem přístup k těmto drogám, eventuelně jim je přímo nabízet?

Rodiče a další příbuzní si totiž často vůbec neuvědomují, že i jedna cigareta nebo sklenička vína opravdu mohou ohrozit další vývoj budoucího kuřáka či alkoholika, stejně jako ten fakt, že alkohol i tabák jsou skutečně drogy a záleží jen na každém konkrétním organismu, jak se s jejich dávkou umí vyrovnat a jak dlouhou dobu a kolik kusů cigaret či kolik zmíněných skleniček potřebuje k tomu, aby si navyknul na pravidelný přísun.

Autor: Jitka Suchánková

Čím se zabývá obor ortopedie?
Vojtova metoda

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Hemoglobin – krevní barvivo
Anémie

Hemoglobin – krevní barvivo

17.07.2012

Hemoglobin (Hb) je krevní barvivo obsažené v tělech obratlovců a některých dalších živočichů, jeho hlavní funkcí je přenos kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxi ...

Totální endoprotéza kyčle
Onemocnění kloubů a končetin

Totální endoprotéza kyčle

16.07.2012

Totální endoprotéza kyčle znamená úplnou neboli celkovou náhradu kyčelního kloubu – hlavice i jamky, a to v případě, že došlo k poškození kloubu např. úrazem, zánětlivým onemocnění ...