Deprese u dětí - jak ji poznáme
Ještě na počátku 80. let se mnoho psychiatrů domnívalo, že děti nemohou zažívat deprese. A to proto, že ještě nejsou emocionálně vyzrálé. Ve skutečnosti zřejmou depresí trpí více než dvě procenta dětí mladších 12 let a v období puberty stoupá četnost těchto obtíží na pět procent – to znamená minimálně jedno dítě trpící depresí na každou školní třídu. Což není málo.
Co je to deprese?
Pokud nás pocity smutku, které je normální občas zažívat, vůbec neopouštějí. Pokud nás zaplavují tak mocně, že přestaneme vykonávat běžné denní aktivity. Pak hovoříme nikoliv o běžném smutku, ale o depresi.
Známky deprese u dětí
U dětí není tak snadné známky deprese odhalit. Jsou méně schopné vyjadřovat své pocity a mají častěji tendenci reagovat na své nálady fyzickými projevy.
Zatímco jedno dítě může být při depresi prostě jen smutné, jiné může reagovat hyperaktivitou, zastrašováním či násilím na druhých. Každé dítě je jiné a projevy deprese mohou být různé.
Uvádíme některé symptomy, které by nás měly varovat:
- Smutek dítěte po většinu času, trvající mnoho týdnů
- Bolesti hlavy, bolesti břicha, únava bez zjevné příčiny
- Dítě spí moc nebo málo, případně tráví mnoho času v posteli bez kvalitního spánku, ráno brzy vstává
- Plačtivost
- Obtíže s koncentrací, ztráta zájmu o školní povinnosti, hru či mimoškolní činnost, zhoršení školních výsledků
- Změny váhy
- Pocity nudy a osamělosti
- Podrážděnost a náladovost dítěte vybočující z běžných norem
- Problémy s chováním ve škole – narušuje výuku, šikanování spolužáků, krádeže apod.
- Sebepoškozování, alkohol, drogy
- Snížené sebevědomí, sebeobviňování, pocity zbytečnosti
- Vzdorovitost, násilné výbuchy
- U mladších dětí kroky zpět ve vývoji (toaletní návyky, způsob jedení apod.)
- Pokusy o sebevraždu
Proč vzniká u dětí deprese?
Důvody vzniku deprese u dětí nejsou vždy známé a jasné, ale je známo, že některé děti jsou ve větším ohrožení.
Jsou to ty, které mají nějaké fyzické onemocnění, byly či jsou zneužívány, pocházejí z nefunkční rodiny, zažily ztrátu blízké osoby ať smrtí, rozvodem rodičů či jejich separací.
Spouštěčem epizod depresí mohou být i jednodušší příhody, jako je zvýšená zátěž ve škole, změna školy či stěhování nebo potíže s navazováním přátelství a rodinné rozmíšky.
Léčba dětských depresí
Stejně jako u dospělých, je léčba depresí u dětí během na dlouhou trať, trvající v průměru osm měsíců. Léčba většinou zahrnuje určitý typ psychoterapie, kde se dítě učí porozumět tomu, proč začalo být depresivní, jak se vypořádat s obtížemi, které jej v životě trápí a jak získat pozitivnější přístup ke světu.
Většina depresivních dětí se vrací k normálu po roce či dvou. U některých se mohou epizody depresí po několika letech vrátit.
Obecně však děti reagují na léčbu velmi rychle a jen zřídka jsou zapotřebí antidepresiva. Většina dětí je léčena doma, nutnost hospitalizace je jen ve výjimečných případech.
Autor: Michaela Kopřivová