Stařecká demence
Stařecká demence je duševní onemocnění, projevující se poruchami paměti a celkovým oslabením intelektu. Rizikovým faktorem je zvyšující se věk, nejčastěji se objevuje po šedesátém roce života.
Demence může být i druhotným příznakem jiného problému či onemocnění. Náchylnější jsou osoby trpící nemocí, která postihuje nervový systém, a znamená tak určité změny v genetickém kódování mozkových buněk, např. syfilis, AIDS, některé mozkové nádory atd.
Ve vysokém věku bývá tato demence důsledkem Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, hypoxie nebo také infarktu.
Příznaky stařecké demence
Jedním z prvních a nejčastějších příznaků jsou výpadky paměti. Objevují se potíže s tzv. krátkodobou pamětí, kdy si pacient není schopen vybavit dění nebo činnost v nedávné době, co sám dělal nebo s kým právě mluvil. Dále dochází k poruše tzv. racionálního myšlení, zhoršuje se schopnost úsudku, rozhodování nebo hodnocení situace, vnímání času a prostoru.
V pozdějších fázích může mít pacient sklony z nevysvětlitelných důvodů utíkat z domu, nebo se beze slova vzdálit od osoby, která ho někam doprovází, jde s ním nakupovat apod. Pacient přitom ztrácí orientaci i v nejbližších a dříve jemu dobře známých místech, může se proto velmi rychle a kdekoliv ztratit, přičemž onemocnění může mít vliv i na schopnost koordinace a celkového pohybu.
Dalším známým problémem jsou velké a náhlé emocionální výkyvy, náladovost, střídání euforie a deprese, apatie, často také ztráta zábran a nepřijatelné chování na veřejnosti, sobeckost a zlomyslnost, sklony k obviňování a lžím.
Je stařecká demence cenou za dlouhověkost?
Demence představuje v současnosti nemalý problém. Zatím ji nelze úplně vyléčit, podáváním medikamentů lze jen zpomalit její průběh a to za předpokladu, že je nemoc diagnostikována v raném stadiu.
Se zvyšujícím se průměrným věkem dnešní populace se bohužel zvyšuje i riziko postižení demencí. Od kritického věku šedesáti až pětašedesáti let se již hovoří o desítkách milionů postižených po celém světě.
Jak snížit pravděpodobnost vzniku demence?
Mozek by měl být pravidelně zatěžován, využíván a cvičen, nenechte jej proto zahálet! Doporučuje se pravidelná činnost k podpoře myšlení formou čtení, luštění křížovek, můžete zkusit i matematické příklady apod.
Je nutné neuzavírat se do sebe a rozvíjet a udržovat styk a komunikaci s okolím. Pěstujte koníčky – vyšívání, pletení, zahradničení, hraní společenských her a kvízů, zkrátka používejte mozek!
Australští badatelé doporučují i menší množství alkoholu, tak proč si každý večer nesednout k dobré knize se sklenkou vína nebo piva? Naopak nepodléhejte lenosti a neomezujte svou činnost na sledování televize, což vás nijak pozitivně neovlivní. Stáří nemusí a nemá nutně znamenat samotu, nečinnost a lhostejnost k sobě i k okolí.
Autor: Veronika Tůmová