Co dělat, když vám lékař stanoví diagnózu cukrovka?
Počet lidí, které postihne onemocnění cukrovkou, stále stoupá. Lékaři a odborníci nazývají diabetes epidemií 21. století. Cukrovka si vybírá své oběti bez ohledu na věk a pohlaví. Životní styl plný stresových situací, nekvalitní a rychlý způsob stravování zvyšují riziko propuknutí onemocnění cukrovkou. Při potvrzení diagnózy cukrovka je jistě těžké se s tímto faktem vyrovnat. Nastává změna životního stylu a nemocný musí myslet na své onemocnění a přizpůsobit jemu své denní aktivity. Přinášímed vám základní rady a několik otázek a odpovědí pro lepší zvládnutí života s cukrovkou.
Při cukrovce musíte upravit jídelníček i způsob stravování
Asi největším problémem, který přináší onemocnění cukrovkou je změna skladby jídelníčku a také stravovacích návyků. Diabetici by si měli přesně dávkovat příjem potravy dle obsahu cukrů, škrobů a dalších látek. Zcela nevhodné je pojídání jednoduchých cukrů. Téměř každá prodejna má dia koutky, které nabízejí speciální stravu pro diabetiky.
Diabetik by měl myslet na to, že má jíst v pravidelných intervalech, aby zabránil výkyvům hladiny glykémie - doporučují se malé a častější porce. Přijem stravy by měl odpovídat výdeji energie. Cukrovkář by také měl dbát na udržování své hmotnosti.
Velmi důležitý je také dostatečný příjem tekutin, naoapak člověk postižený cukrovkou by se měl vyhnout alkoholu a kouření.
Ať už je diabetik závislý na aplikaci inzulínu nebo na užívání perorálních antidiabetik, neměl by zapomínat na to, že léky a inzulín je nutné aplikovat či polknout v určitém časovém intervalu (dle druhu farmak) před jídlem.
Naučte se kontrolovat hladinu glykémie
- pro nemocného cukrovkou nastává především nový režim v pravidelné kontrole hladiny glykémie (krevního cukru) a cukru v moči - zvláště v začátcích onemocnění vyžaduje častější měření, jelikož mohou hladiny více kolísat
- nemocný provádí kontrolu glukometrem nebo za pomocí diagnostických proužků, které stanoví hladinu cukru také v moči
- vyrovnaná hladina krevního cukru je důležitá pro předejití komplikací tohoto onemocnění
Nacvičte si aplikaci inzulínu
- zdravotnický personál by se měl postarat také o to, aby se nemocní závislí na inzulínu naučili ještě v době hospitalizace bezproblémově aplikovat injekčně inzulín
- personál by měl diabetika poučit, do jakých partií těla je možné inzulín aplikovat, jak často se má měnit místo vpichu, samotné zacházení s aplikátorem (injekčním perem nebo inzulínovou pumpou) a také poučit o rychlosti nástupu účinku inzulínu
Pozor na komplikace
Cukrovka s sebou bohužel přináší také riziko vážných komplikací, které mohou diabetika ohrozit na životě. Mezi ty nejakutnější patří hypoglykémie (nízká hladina glykémie) a hyperglykémie (vysoká hladina krevního cukru).
Diabetik by měl být seznámen, jak se tyto komplikace projevují, jak jim může předejít, a když nastanou, jak je případně řešit. O komplikacích a první pomoci by měla být informována také rodina diabetika a nejbližší, aby nemocnému případně dokázali podat první pomoc.
Aby se podpořilo vyvážení hladiny krevního cukru, měli by diabetici dbát na dodržování pravidelného režimu, a to nejen ve stravování. Rozhodně by cukrovkáři neměli pracovat na noční směny.
Diabetik by měl být obeznámen také s tím, že bude nutné, aby pravidelně docházel na kontroly k diabetologovi, kdy se pozoruje vývoj cukrovky a řeší se případné komplikace léčby.
Budete se muset vzdát sportu?
- změny ve smyslu omezení sportovních aktivit nejsou nutné
- pohyb diabetu dokonce svědčí, jen musí cukrovkář myslet na to, aby nedošlo k poklesu krevního cukru a následné hypoglykémii
- při větší fyzické aktivitě je třeba zvýšit energetický příjem, aby zůstala glykémie vyvážená
Omezí vás cukrovka při cestování?
- cukrovka cestování nijak nebrání, je jen třeba znát pravidla přepravy inzulínu a nutných léků (inzulín nevystavovat ani mrazu ani vysokému horku), mít je vždy v příručním zavazadle
- s cestováním jsou spojené také časové prodlevy a různá zpoždění a ani na to by diabetik neměl zapomenout a vždy by měl mít s sebou v případě nouze malou svačinu či něco sladkého
Ovlivní diabetes váš sexuální život?
- diabetici by měli být upozorněni také na to, že cukrovka může ovlivnit jejich sexuální život
- v případě problémů se doporučuje rada odborníka
Nestyďte se požádat o pomoc
Stanovení diagnózy cukrovka je velmi náročné na psychický stav nemocného, a pokud si s tímto velkým životním problémem nevíte příliš rady, rozhodně neváhejte navštívit psychologa, dietologa či jiný odborný personál, který by vám měl s vaším problémem pomoci.
Cukrovka je vážné onemocnění, které by se rozhodně nemělo zlehčovat. Díky výzkumům a vývoji ve zdravotnictví však existuje léčba, která suplementuje poruchy funkce slinivky břišní, a umožňuje tak nemocnému žít kvalitní život až na určitá omezení. Každý diabetik by měl však být dostatečně informován o průběhu onemocnění a léčbě a v případě nejasností mít možnost obrátit se na odborníky.
Setkali jste se vy nebo někdo ve vašem okolí s dostatečnými prvotními informacemi a radami, jak se k cukrovce postavit?
Autor: Alena Mrákotová