"Hodný a zlý" cholesterol
Ač vysoká hladina není zprvu nikterak nepříjemnou záležitostí, nebolí a neobtěžuje vás, jedná se o skutečnost na kterou bychom neměli zapomínat. Jelikož může mít na naše zdraví neblahé důsledky, je dobré chodit na pravidelné odběry krve a sledovat svůj stav. Přece jen je prevence to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Pokud se vás již tento problém týká, je na místě snaha o přizpůsobení svého režimu a omezení nepříjemných důsledků nadbytku cholesterolu v těle.
Cholesterol je látka tukové povahy, je součástí buněk a stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Ač je pro organizmus nezbytná, její vysoké množství již může způsobovat pouze problémy. Cholesterol je v krvi transportován dvěma druhy proteinů. Jednak jsou to lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL neboli „zlý cholesterol"), které transportují cholesterol do tkání. „Zlý cholesterol" způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu v cévních stěnách. Zde se následně tvoří tzv. sklerotické pláty, které zužují prostor pro průtok krve a omezují pružnost cév. Tento proces označujeme jako aterosklerózu (kornatění tepen). Následkem pak může být např. infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Dále transport zajišťují lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL neboli „hodný cholesterol"). Ty transportují cholesterol z tkání do jater, kde se degraduje. Tím je organismus naopak chráněn před rozvojem aterosklerózy.
Za zvýšenou hladinu cholesterolu je označována hodnota 5 mmol/l a vyšší. Podle výzkumů se tento problém dotýká až 70% české populace (Studie Post-Monica, IKEM, 2000-2001) a nejde jen o lidi středního či vyššího věku. Podíl na hladině cholesterolu mají genetické faktory, ale především náš životní styl. Vliv mají i onemocnění jako diabetes mellitus, snížená funkce štítné žlázy či ledvinové selhání. Koncentraci cholesterolu mohou zvyšovat také některé léky (gestageny, diuretika, betablokátory nebo kortikoidy).
Měli bychom se snažit zlepšit alespoň ty faktory, které můžeme ovlivnit. Je třeba dbát zejména na správné složení jídelníčku a na pravidelný pohyb.
Jaké změny je dobré provést ve stravě?
- Snížení konzumace tučného masa a uzenin, naopak upřednostnění masa kuřecího, krůtího či rybího.
- Používání rostlinných olejů a tuků s vyšším obsahem vícenenasycených mastných kyselin.
- Upřednostnění nízkotučných mléčných výrobků.
- Konzumace zeleniny a ovoce.
- Preferování celozrnných výrobků.
- Omezení spotřeby cukru, sladkostí, moučníků atd.
- Vynechání smažených pokrmů z jídelníčku.
- Konzumace dostatečného množství tekutin, nejlépe neslazených.
Dále dbejte na pravidelný tělesný pohyb, ať již jde třeba jen o chůzi či jízdu na kole. Každý den si dejte procházku, zapomeňte na výtahy a raději vše vyjděte po schodech. Můžete začít chodit do práce pěšky či vystoupit o jednu zastávku dříve a projít se. Pokud máte doma pejska, jistě častější pohyb jedině uvítá. Dále se snažte omezit ve svém životě působení stresu, naučte se relaxovat a odpočívat.
A jaké zkšenosti máte s cholesterolem vy?
Autor: Michaela Holá