Cévní onemocnění

Hemangiom

Milena Mocková
23.10.2012

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév a tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, občas se ale může vyskytovat i jinde. Hemangiom je přítomný už při narození, a tak jej mohou identifikovat lékaři v porodnici, kteří vás mohou poslat k dětskému kožnímu specialistovi. Tento typ nádoru se objeví nejpozději během prvních několika měsíců života dítěte. Pokud uvidíte na pokožce svého dítěte malou nafialovělou nebo červenou skvrnku, neděste se.

Hemangiomy se dělí do třech skupin: kapilární, kavernózní a arteriovenózní.

Kapilární hemangiom

Kapilární hemangiom se nejčastěji objevuje v kůži, je to malá červená skvrnka těsně v podkoží. Na první pohled vypadá jako malé jahodové znaménko.

Nepředstavuje žádný problém a dá se odstranit chirurgicky nebo laserem a je možné ho léčit sterolovými mastmi.

Pokud se objeví v obličeji, laserová nebo chirurgická úprava se doporučuje z estetických důvodů.

Kavernózní hemangiom

Hemangiom kavernózní se vyskytuje také v kůži, ale může se objevit i na vnitřních orgánech. Tento typ vypadá jako nafialovělý uzlík.

Menší z nich spontánně mizí kolem šesti let věku dítěte. Větší hemangiom se léčí injekčním podáváním steroidů nebo laserovým odoperováním.

Tento hemangiom může často způsobovat problémy s viděním, pokud je umístěn v oku, či dýcháním, jestliže se vyskytne v hrtanu.

Arteriovenózní hemangiom

Arteriovenózní hemangiom vypadá jako rozšířená prasklá žilka shlukující se k dalším stejným kapilárám, postupně se spojujících do rozšířených žil. V tomto případě se jedná pouze o estetickou záležitost, žádných komplikací se v tomto případě nemusíte obávat.

Léčba hemangiomu

Po doporučení lékaře je možno je léčit steroidy, laserovou nebo chirurgickou terapií a nově také kryoterapií. Až na výjimky tyto cévní nádory nepředstavují vážnější problém.

Jedná se především o kosmetickou záležitost, která buď časem sama úplně odezní, nebo lze použít výše zmíněné léčebné metody.

V menší míře se vyskytují hemangiomy nekosmetického charakteru. Ty mohou omezovat funkci jiného orgánu, nebo dokonce způsobovat krvácení.

I takové hemangiomy jsou ale operabilní, takže se není čeho obávat. V případě jakýchkoli obtíží u kojence je nenechte příliš rozvinout, snažte se jim zamezit ihned v zárodku.

 

Autor: Milena Mocková

Bolest, její druhy a stupně
Dýňový olej - lahodný zdroj zdraví a mládí

Další články

Proč miminko pláče?
Novorozenec

Proč miminko pláče?

22.10.2012

O pláči toho bylo napsáno již mnoho. Jen máloco dokáže unavenou maminku dohnat k zoufalství jako neustálý dětský pláč. Pro klid matky i dítěte je podstatné zjistit důvod pláče. Mam ...

Cvičení nejen pro leváky
Péče o dítě

Cvičení nejen pro leváky

18.10.2012

Lidský mozek je rozdělený na dvě hemisféry, které jsou vzájemně propojené. Každá z nich je centrem pro jiné schopnosti a myšlenkové postupy. Nikdo z nás však nezatěžuje obě mozkové ...

Čich a vnímání vůní
Zdraví muže

Čich a vnímání vůní

17.10.2012

Čich je jedním z pěti smyslových vjemů člověka a jako jediný je napojen na limbické centrum v mozku, čímž dochází k tomu, že na nás různé vůně mohou mít různé účinky. Pomocí aromat ...

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...