Černý kašel

Černý neboli dávivý kašel je stále nebezpečný

Jitka Suchánková
18.02.2013

Kašel je jednou z nejčastějších potíží, která přivádí pacienta k lékaři. Potíže jsou závislé na intenzitě zánětlivého procesu a následných změnách povrchu sliznic. Není dobré chtít uzdravení uspěchat, doba 2 – 3 týdnů je většinou optimální a minimální čas pro zlepšení klinického stavu. V současnosti bohužel dochází k častějšímu výskytu onemocnění černým kašlem.

Černý kašel je vysoce nakažlivá kapénková infekce. Onemocnění postihuje bohužel i proočkovanou populaci. Jedná se o celosvětovou záležitost a postižení jsou ve všech věkových skupinách.

Zatímco u dospělých toto onemocnění probíhá bez větších komplikací, pro novorozence je černý kašel velkým rizikem. Nemocní jsou pak vysokým rizikem zejména pro novorozence a dostatečně neproočkované děti, které mají zvýšenou citlivost k přenosu infekce.

Diagnostika černého kašle prošla velkým vývojem a její možnosti jsou v současnosti na vysoké úrovni. Přesto se vyskytují potíže se stanovením diagnózy tohoto onemocnění, protože černý kašel probíhá mnohdy atypicky a také může být zkomplikován jinou, přídatnou infekcí.

Příznaky černého kašle

Prvotní příznaky se neliší od běžného nachlazení, což brání včasnému nasazení antibiotické léčby. Příznaky lze rozdělit do tří skupin:

  1. rýma, kašel
  2. četné typické záchvaty dráždivého kašle, modrofialové zbarvení kůže v důsledku špatného okysličování, zvracení
  3. trvá zvýšená dispozice ke kašli, doba mezi jednotlivými záchvaty se ale zkracuje, rekonvalescence

Černý kašel se přenáší blízkým kontaktem, kapénkami. Inkubační doba je 6 až 12 dnů. Nejvíce infekční je postižený v době akutního zánětu a v prvních dvou týdnech od začátku kašle – proto se jedná o nebezpečné infekční onemocnění. Nemocného je vhodné izolovat (alespoň v začátku onemocnění).

Po prodělaném černém kašli je většinou postižený vůči tomuto onemocnění imunní, ne však po celý život.

Možné komplikace černého kašle

Černý kašel mohou provázet různé komplikace či přidružená onemocnění:

  • křeče a ztráta vědomí z vícero příčin
  • mechanické porušení dutiny ústní v důsledku úporného a namáhavého kašle
  • plicní problémy
  • břišní kýla
  • pneumotorax (přítomnost vzduchu v dutině pohrudniční)

Očkování a  přeočkování

Novorozeňata se poprvé očkují po 9. týdnu, během dvou let pak absolvují postupně další tři očkovací dávky. První přeočkování se provádí kolem pěti let, druhé okolo deseti.

Přo snížení výskytu tohoto onemocnění se doporučuje přeočkování dospívajících a očkování seniorů. Očkování či přeočkování by měli podstoupit všichni, v jejichž rodině se narodí miminko, zajistí se tak co nejlepší ochrana novorozeněte. Očkování by mělo proběhnout minimálně 14 dnů před kontaktem s dítětem.

Černý kašel může ohrozit kohokoliv z nás na životě. Po kontaktu s nemocnou osobou onemocní 80 – 90 % (většinou) neočkovaných lidí. Buďme tedy opatrní sami na sebe, chraňme se před útokem cizích virů a naopak - buďme ohleduplní a pokud jsme nemocní, nevystavujme své okolí riziku nákazy.

Autor: Jitka Suchánková

Posuzujeme důvěryhodnost člověka podle barvy očí?
Odklad školní docházky

Další články

Z čeho vzniká běžná bolest hlavy?
Bolest hlavy

Z čeho vzniká běžná bolest hlavy?

Odkud se bere běžná bolest hlavy? Co ji může způsobit? Pokud pomineme některé zdravotní problémy, které může bolest hlavy doprovázet, existuje řada běžných situací či návyků, kte ...