Černý kašel - postrach maminek
V současné době dochází k návratu a rozšiřování onemocnění, která již byla skoro minulostí a jejich výskyt byl ojedinělý. Čím to tedy je, že choroby, které se již neobjevovaly, znovu útočí na lidský organismus?
Kupředu jde výzkum a vývoj medicíny. Dostává se nám stále kvalitnějších a efektivnějších medikamentů, které následně vyvolají reakce virů, bakterií a ostatních patogenů. Tyto mikroorganismy se přizpůsobují životnímu prostředí, ve kterém žijí, stále sílí a pro lidské tělo jsou mnohem agresivnější. Proto dříve banální onemocnění dnes vyžaduje mnohem složitější léčbu. Další příčina zvýšeného výskytu onemocnění v dnešní době spočívá v možnosti cestování, kdy se choroby snadněji přesouvají do jiných oblastí světa, ale také v kvalitnější diagnostice jednotlivých onemocnění a jejich evidenci.
Černý kašel
V minulosti se šířily epidemie černého kašle, na které lidé, především děti, umírali. V ČR je zavedené povinné očkování proti černému kašli. Očkování je pouze pro děti, a jelikož protilátky většinou postupně vymizí, dochází ke zvýšenému výskytu onemocnění u deseti až patnáctiletých dětí.
Onemocnění v ČR stále stoupá. V roce 2009 onemocnělo černým kašlem 955 lidí, což bylo nejvíce od roku 1996.
Černý kašel je kapénková infekce velmi nakažlivého charakteru. Způsobuje ho bakterie BORDETELLA PERTUSSIS, inkubační doba je jeden až dva týdny. Černým kašlem nejčastěji onemocní kojenci, kteří nebylo očkováni, děti do šesti let a mezi 10 a 15 lety. Ojediněle se může nakazit i dospělý - od svého dítěte.
Příznaky černého kašle
Černý kašel se velmi těžko rozpoznává. Počáteční příznaky se podobají běžnému nachlazení – rýma, kýchání, zvýšená tělesná teplota. Poté se objevuje kašel, který je silný, štěkavý, dávivý, křečovitý a neustává. Kašel často vyvolá zvracení, dítě může lapat po vzduchu, nemůže popadnout dech, může mít namodralý obličej a také může dojít až k zástavě dechu. Někdy se mohou přidat i další onemocnění, například pneumonie, encefalitida. Pokud u dětí kašel trvá déle jak 14 dní, je považován za černý kašel. u dospělých probíhá v mírnější formě a proto mnohdy dospělí ani netuší, že trpí černým kašlem.
Diagnostika a léčba černého kašle
- vyšetření krve – stanovení protilátek proti černému kašli
- RTG plic
- event. mikrobiologické vyšetření
Hospitalizace je nutná pouze ve vážných případech. Pokud se však dítě léčí v domácím prostředí, mělo by být pokud možno izolováno od ostatních členů rodiny, především je-li v rodině kojenec, který ještě nebyl očkován.
Černý kašel se léčí specifickými antibiotiky, většinou několik týdnů.
Prevence je očkování
Očkování proti černému kašli je součástí trojkombinace - záškrt, tetanus, černý kašel. Očkují se kojenci, další očkování následuje v osmnácti měsících a k poslednímu přeočkování dochází v pěti letech.
Očkování není trvalé, a proto se onemocnění černým kašlem vyskytuje stále více. Vzhledem k tomuto rozšíření se uvažuje o změně očkování a to tak, že by se přeočkovávaly děti ještě jednou v deseti letech.
Autor: Alena Mrákotová