Vavřín (bobkový list) - okrasný keř i léčitel
Vavřín máme spojený především s vavřínovými věnci a vítězstvími antických bohů, panovníků a hrdinů, víme také, co znamená pojem "neusnout na vavřínech". Lidový název této zajímavé rostlinky je o něco méně vznešený, jde totiž o zdánlivě obyčejný a v našich domácnostech dobře známý bobkový list.
Vavřín neboli bobkový list je stále zelený strom dosahující do výšky osm až patnáct metrů. V našich podmínkách dorůstá menších rozměrů, obvykle jej totiž nevysazujeme do volné půdy, ale do velkých květináčů. Je tak zároveň okrasným stromkem zdobícím naše balkony a terasy. Jaké je však jeho využité jako léčivé byliny?
Léčivé listy vavřínu
Kvalitní listy vavřínu koupíme v bylinkářstvích a prodejnách zdravé výživy. Jsou zdrojem hořčin, silic a alkaloidů. Nejčastěji se s vavřínem setkáváme v jeho sušené podobě, při šetrném a správném způsobu sušení si totiž zachovává většinu svých účinných a nám prospěšných látek. Bobkový list je bohatý na hořčík, vápník, draslík, železo, měď a vzácný selen, také na vitaminy A, C a skupiny B, zejména pak kyselinu listovou, jež je doporučována již v době plánovaného těhotenství a pak během něj, pro správný vývoj plodu v těle matky.
Bobkový list - pomáhá, uvolňuje a léčí
Má detoxikační účinky, dobře působí na naše trávení a snižuje hladinu cukru v krvi. Bobkový list působí blahodárně i na nervový systém a tiší bolesti hlavy či migrény. Podporuje imunitní systém a má antiseptické účinky. Mírně ředí krev a napomáhá tak zabránit vzniku krevních sraženin. Je známý také jako účinný pomocník při cukrovce, revmatismu a dně. Listy a především olej vylisovaný z plodů vavřínu se využívají také v aromaterapii.
Bobkový list jako nepostradatelné koření v kuchyni
Jako koření se bobkový list hodí nejen do luštěninových jídel, ale také do různých omáček, těžko si bez něj můžeme představit naši rajskou, dává se však také do svíčkové a používáme jej při přípravě domácího kysaného zelí či jiných nakládaných pochoutek. Hojně se využívá jeho aromatických a konzervačních vlastností především při nakládání zvěřiny a jiného masa, přidává se k dušeným masům, ale i do polévek. Anglická kuchyně jej zná jako nepostradatelnou součást slavného anglického pečeného pudinku, dokáže tedy zajímavě ozvláštnit i sladké dezerty.
Vavřín v mystické podobě starověkých pověr
V dobách starověku se vavřín těšil obdivu a úctě, symbolizoval nehynoucí slávu a moc, vavřínovými věnci se zdobili ti nejvyšší a nejmocnější, umělci proto nezapomínají vypodobnit je právě s vavřínovými věnci na hlavách, i na obrazech a sochách. My jej známe především jako oblíbené a nezaměnitelné koření, a to pod názvem bobkový list. Tuto přezdívku daly vavřínu patrně jeho plody, které připomínají bobky malých zvířat. Ve starém Římě představoval vavřín mystickou rostlinu, která byla schopna přinášet štěstí a bohatství. Korunování vavřínovým věncem se stalo symbolickým i na tehdejších Olympijských hrách. Silná byla také víra v ochranné schopnosti vavřínu. Po staletí jej lidé umísťovali ke svým dveřím, aby zaháněl zlé duchy a neštěstí od jejich prahu. Podle pohanských zvyků se sušené listy vavřínu nosily na krku v amuletu na šňůrce, aby chránily před zlem a negativní aurou. Když se umístily do okna, chránily v bouřce před úderem blesku. Na bobkový list bylo také zvykem napsat tajné přání a poté list spálit, aby se přání splnilo. Sušené snítky bobkových listů se také věšely do skříní, almar a spižíren, aby chránily před výskytem švábů a dalších škůdců.
Zdroj: magazin.biooo.cz, zena-in.cz, www.jaktak.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová