zdroj: pixabay.com
Bylinky

Trpíte nespavostí a migrénou? Sáhněte po meduňce lékařské!

Veronika Tůmová
05.07.2014

Meduňka patří k oblíbeným bylinkám a pozná se snadno podle silně citronového aroma listů. Meduňka lékařská je vytrvalá rostlina, u nás se často vyskytuje na polích a zahradách, roste planě i tam, kde o ní třeba vůbec nevíte. Pokud máte meduňky plnou zahradu a rádi byste ji nějak využili, poradíme vám.

Meduňka a její účinky na zdraví

Meduňka lékařská patří do čeledi hluchavkovitých, kvete drobnými bílými květy a může dorůstat výšky okolo jednoho metru. Meduňkový čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, navodí pocit klidu, zpříjemní spánek a je dobrý i na zažívání. V lidovém lékařství se využívá nať meduňky jako sedativum a hypnotikum. Používá se také jako koření, dresink z mátových listů smíchaných s majonézou je skvělý pro zpestření masa a ryb. Jako čerstvá je vynikající do ovocných salátů, domácích limonád, míchaných nápojů, ale můžete si z ní udělat i likér nebo sirup. V zimním období si jím můžete osladit čaj, který vás nejen zahřeje, ale také vás zbaví nespavosti nebo pocitů úzkosti. Meduňka dále snižuje krevní tlak a ulevuje od bolestí, odvar z meduňky můžete vyzkoušet i na dětskou koliku. Ulevuje při migréně, přidává se i do koupele pro celkové zklidnění.

Jak a kdy sbírat meduňku lékařskou?

Meduňku sbíráme během června a července, těsně před květem, za suchého a chladného počasí, kolem poledne. Sušit ji musíme rychle, aby nezhnědla. Sbírat můžeme listy i nať.

Uvařte si meduňkový čaj

Čaj z meduňky lékařské ulevuje od žaludečních potíží a nadýmání, uklidňuje zvýšený tlukot srdce a nervy, tiší hysterii i kožní vyrážky. Jak na to? Do menšího hrnce dáme čerstvé nebo sušené listy meduňky, spaříme horkou vodou a přikryjeme. Meduňku necháme 10 minut stát, poté scedíme a podle chuti osladíme. Meduňkový čaj podáváme vlažný.

Meduňkové víno, olej a tinktura

Meduňkové víno má pozitivní účinky pro nemocné epilepsií. Příprava je jednoduchá. Čerstvé listy zalijeme kvalitním vínem v poměru 1:9, uzavřeme a necháme týden louhovat na světlém místě. Poté slijeme, tímto máme meduňkové víno připravené k užívání.

Meduňkový olej se vtírá na postižená místa při neuralgických a revmatických bolestech, lze zakoupit v prodejnách s přírodní bylinnou kosmetikou a léčivými přípravky, stejně jako meduňkovou tinkturu, která se užívá po kapkách při výše uvedených potížích.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Hubněte podle Mačingové - dieta, která funguje!
Úrazy na koupalištích - jak se vyvarovat poranění?

Další články

Jak pečovat o brýle
Oční vady

Jak pečovat o brýle

28.06.2014

Brýle jsou pomocníkem pro náš zrak, bývají také módním doplňkem. V každém případě jsou velmi křehké a potřebují šetrné zacházení. Aby nám dobře sloužily co nejdéle, musíme jim věno ...

Jak jste na tom s imunitou?
Imunita

Jak jste na tom s imunitou?

19.06.2014

Imunita je schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, ale mohou se také nacházet uvnitř organismu a škodit mu. Imunitu oslabuje fyzická ná ...

Jak vyzrát na křečové žíly
Křečové žíly

Jak vyzrát na křečové žíly

16.06.2014

Pocit těžkých nohou, otoky kotníků, ztížená chůze a bolest v lýtkách, později již viditelné vystouplé žíly, které dokáží opravdu potrápit. Vliv na vznik křečových žil má styl život ...