Užívání bylinek v těhotenství
V těhotenství mají ženy velmi citlivou pleť, jinak vnímají chuť a vůni. Spousta výživných doplňků ovlivňuje jejich zdraví a zdraví miminka, a proto není dobré v tomto vzácném období experimentovat. Chce-li žena v těhotenství užívat bylinky, měla by vědět, které jí prospějí a které naopak mohou škodit jí nebo nenarozenému dítěti.
Bylinky jsou léčivé rostlinky, které mají velmi široké využití. Mají výborný vliv na naše zdraví, krásu a psychickou pohodu. Používají se jako samotné nebo v různých směsích. Ne vždy však mohou být jednoznačně prospěšné. Při některých nemocech a v těhotenství by dokonce mohly uškodit.
Běžné využití bylinek
Gastronomie
Bylinky se různě míchají nebo se používají jednotlivě do všech možných pokrmů. Působí zde jako koření, zdobení pokrmů, přidávají se do míchaných nápojů nebo se z nich vyrábí různé bylinné čajové směsi.
Kosmetika
Využívají se v kosmetice jako bylinné krémy, masti, oleje. Příznivě působí na naši pleť, kterou čistí. Ve formách bylinných koupelí nám pomáhají ulevit od bolesti a prohřát organismus.
Farmakologie
Bylinky se přidávají do léků, vitamínů a léčivých mastí.
Bylinky, které mohou v těhotenství škodit
Těhotné ženy by se měly vyvarovat požívání těch bylin, které ovlivňují prokrvení pánevní oblasti, mají vliv na činnost dělohy.
Neplatí to pouze pro bylinky ve formách čaje, ale také masážních a vonných olejů, solí do koupele, krémů a mastí.
- Aloe
- Bazalka
- Cedrové dřevo
- Citronela
- Hloh
- Hřebíček
- Jalovec
- Jasmín
- Kafr
- Koriandr
- Lékořice lysá
- Majoránka zahradní
- Máta
- Mateřídouška
- Myrha
- Oregáno
- Pelyněk pravý
- Petržel
- Přeslička
- Saturejka zahradní
- Skočice
- Šalvěj lékařská
- Tymián
- Yzop
Bylinky vhodné v těhotenství
- Meduňka - bolest hlavy, nespavost, špatná nálada, poporodní blues
- Maliník - dodává tělu důležité vitamíny a minerály, posiluje pánevní svaly a podporuje porodní stahy, tím usnadňuje porod
- Heřmánek - úzkost, nespavost, poruchy trávení
- Kontryhel - upravuje hladinu hormonů, působí proti nespavosti
- Kopřiva - zvyšuje příjem železa
- Plod černého rybízu - výborný zdroj vitamínu C
- Šípek - zvyšuje odolnost organismu proti infekcím, zlepšuje metabolismus, je vhodný i při kojení a pro malé děti
- Zázvor - proti nevolnosti
Fenykl, anýz a levandule jsou bylinky, které někteří v těhotenství doporučují a jiní naopak.
I u bylinek, které jsou v těhotenství vhodné, je třeba dbát na množství. Není třeba je používat preventivně, ale až ve chvíli, kdy se objeví konkrétní problém.
Každá žena má jiný průběh těhotenství, různé obtíže, a proto je velice dobré při koupi čajů a masážních bylinných olejů konzultovat jejich vhodnost se svým gynekologem nebo stačí důsledně vybrat v obchodě či lékárně a nedávat jen na rady známých. Bylinky jsou velice vhodné také v období kojení a pro miminka, ale opět s velkou opatrností.
U miminek je kvůli možnému vzniku alergií omezený výběr. Nejlepší využití má však heřmánek, který zklidňuje, uvolňuje, pomáhá při nespavosti, nebo fenykl, který má pozitivní vliv na bříško miminka a předchází nebo alespoň pomáhá při dětských břišních kolikách.
Máte nějaké zkušenosti s užíváním bylinek v těhotenství?
Autor: Olga Jastrabová