Ostropestřec mariánský - bylinky pro zdraví
Dnešní díl bylinkového seriálu věnujeme rostlině jménem ostropestřec. Je škoda, že tuto téměř dvoumetrovou bylinu u nás vidíme jen zřídka. Její výskyt se zvyšuje, avšak na svou slávu z 16. století bude muset asi ještě nějakou dobu počkat.
Ostropestřec má velké bodlákovité květní úbory, které kvetou od června do srpna. Pro farmaceutické účely se sbírají semena, a to na konci léta, těsně před úplným dozráním. Mají vynikající léčivé schopnosti, přičemž nejdůležitější látkou v nich je silymarin.
Využití ostropestřce
Semena se konzumují čerstvá, nejlépe namletá, případně z nich můžeme získat olejový extrakt. Jak u semen, tak u extraktu se musí dávat pozor, aby nedošlo ke žluknutí. Dá se z něj také připravovat čaj, ten však obsahuje kvůli špatné rozpustnosti méně léčivých látek. Ostropestřec se občas vysazuje jako okrasná rostlina, která může zároveň, díky dlouhým a ostrým ostnům na listech, chránit zahrádku před nezvanými hosty.
Vnitřní užití
- pomáhá léčit jaterní potíže (cirhóza, záněty)
- chrání játra před toxickými látkami (léky, alkohol, apod.)
- pomáhá regeneraci jaterních buněk
- napomáhá správné funkci žlučníku a trávicího ústrojí
Vnější užití
- koupel z drcených semen pomáhá při léčbě hemeroidů
Nebyly zjištěny výrazné vedlejší účinky při užívání ostropestřce, přesto se nedoporučuje užívat jej malým dětem a těhotným ženám.
Příští léčivkou našeho seriálu bude plicník lékařský, minule jste se mohli dočíst o měsíčku lékařském.
Autor: Zuzana Šimíková