Léčivé účinky echinacey
V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.
Echinacea pupurea je z čeledi hvězdnicovitých, patří do druhu sedmikrásek. Pochází ze Severní Ameriky, kde ji používali hlavně prérijní indiáni.
Latinský název třapatky nachové je odvozen z řeckého slova echinos, což znamená ježek. Třapatek je více druhů, ale největší uplatnění mají třapatka pallida (bledá), třapatka nachová, třapatka angustifolia neboli úzkolistá.
Tato vytrvalá bylina dosahuje svým růstem až jednoho metru. Květní obal je zbarven do světle fialova a listy jsou kopinatě vejčité s drsnými chloupky.
Na zpracování extraktů se využívá celá rostlina, a to suché kořeny, nať, šťáva lisovaná do formy sirupů a kapek. Bývá také součástí pastilek a bylinných čajů.
Echinacea - dar přírody
Tento vzácný dar přírody je rozhodně dobré alespoň vyzkoušet, dříve než sáhneme po chemických léčivých přípravcích. Echinacea obsahuje:
- glykosidické látky
- mastné kyseliny
- polysacharidy
- třísloviny
- silice
Díky obsahu těchto léčivých složek se třapatka využívá zejména na boj a prevenci proti nachlazení a na posílení imunitního systému. Má velmi dobré antivirové a antibakteriální účinky. Lze ji považovat za přírodní antibiotikum. Výborně pomáhá při zánětech dutin, dásní a středního ucha, ale také proti vaginálním infekcím.
Severoameričtí indiáni ji používali na hojení ran a hadího uštknutí a na kožní onemocnění svých koní.
Tuto "zázračnou bylinu" mohou užívat i děti.
Kontraindikace
Třapatka nachová je velmi dobře snášena bez jakýchkoli obtíží, ale u některých jedinců se může vyskytnout alergická reakce. U těhotných a kojících žen je dobré poradit se o vhodnosti užívání se svým ošetřujícím lékařem.
Echinaceové přípravky lze zakoupit v lékárnách, speciálních byllinkových obchodech nebo přírodních lékárnách.
Echinaceu můžete pěstovat doma a dle návodů, které naleznete na internetu nebo ve specializovaných knihách, si můžete vytvořit vlastní echinaceový odvar.
Poznali jste někdy na sobě léčivé účinky echinacey?
Autor: Olga Jastrabová