Léčivá síla mentolu
Máta peprná lidově nazývaná Pepřová máta je lékařská bylina, která se využívá k léčbě nejrůznějších potíží. Máta obsahuje 1 – 2 % silice, kde je přes 50 % mentholu, přes 10 % menthonu a dalších asi 40 složek.
Pro medicínu má však největší význam mentol. Obsahuje nejvíce přínosných a léčivých látek. Studie ukázaly, že mátová silice je velmi účinná na několik zdravotních potíží:
- Syndrom dráždivého tračníku (bolesti břicha, nadýmání, zácpa, průjem) – tento syndrom postihuje 5 – 20% populace. Blahodárné účinky máty jsou vysvětlovány tak, že mentol zablokuje kalciové kanály. Zablokované kanály vápníku způsobí uvolnění hladké svaloviny ve stěně střev a tak následnou úlevu.
- Zmírňuje svědění kůže (např. při kousnutí hmyzem, ekzému, vyrážce) Kvasinkové onemocnění (mátový čaj lze použít také jako ústní vodu např. u dětí, které mají moučnivku)
- Při nauzee a zvracení během těhotenství – zvláště u žen, které se chtějí vyhnout silným lékům.
- Dýchací onemocnění (dráždivý suchý kašel)
- Bolestivé svaly
Mentol je ingrediencí v mnoha běžných lécích, které jsou volně prodejné. Běžně se přidává do zubních past, ústních vod, žvýkaček, kašel tlumících preparátů, ale i mastí na uvolnění od bolesti. Mentol stimuluje nervy tak, že vjemy chladu vytváří známý chladivý pocit a brání tak organismu reagovat na bolestivé podněty. V ústech navíc mentol vyvolává příjemný pocit svěžího větrového dechu.
Mentol má také velmi dobré výsledky při léčbě vážnějších infekcí způsobených bakteriemi, plísněmi a viry. Jelikož je účinek mentolu spíše postupný, není z tohoto důvodu v léčbě volen jako první.
Pavel Klouček, vědec z pražské univerzity a jeho tým nedávno určili ještě dvě další nové látky z mátové silice, mající také antibakteriální schopnosti.
Vědci při testování základní mátové silice zjistili, že mentol je ve formě páry velmi účinný proti bakterii Listeriózy, stafylokokům, E.Coli, Salmonele a dalším. Vědci se domnívají, že pára mentolu, působící proti bakteriím může být vnášena do organismu skrz potraviny.
Jak působí mentol na bakterie?
V buněčné membráně bakterie je spousta tuku, který slouží jako pečeť. Mátová silice je přitažena k tomuto tuku, pronikne skrz membránu a způsobí usmrcení bakterie.
Problém v léčivých potravinách obsahující mentol představuje především jeho silné aroma. Silná příchuť máty je naopak žádoucí např. v osvěžujících pastilkách.
Monique Lacroix je profesorkou v Quebecu a souhlasí s tím, že má mátová silice silnou antimikrobiální vlastnost.
Určitá část vědců doporučuje pacientům konzumovat jednu polévkovou lžíci čerstvé máty denně.
Máte kladné zkušenosti s přípravky z mentolu? Vzpomenete si na mátový čaj, když máte zažívací obtíže? Věděli jste, že má mentol účinky také proti bakteriím a virům?
Autor: Alena Mrákotová