Léčivá síla eukalyptu
Eukalyptus, česky blahovičník, pochází z Austrálie, postupně se však rozšířil do mnoha dalších zemí světa, např. na pobřeží Středozemního moře, do Portugalska nebo do severní Afriky. Je znám pro své hojné léčebné využití. Je zdrojem bylinných přípravků využívaných pro léčbu zánětu průdušek, kašle, nosních dutin a různých typů nachlazení. Vedle toho je navíc pěstován i jako okrasná rostlina.
Eukalyptus je považován za jeden z nejkrásnějších stromů světa, navíc s doslova zázračnou léčivou silou. Je to velmi rychle rostoucí strom s podlouhlými listy zbarvenými od tmavě zelené až do modrošeda. Eukalyptus je výjimečný i tím, že je jedinou potravou australských medvídků koala.
Omamná vůně eukalyptu
Eukalyptus patří do čeledi myrtovitých rostlin. Má bílé květy, které však nejsou tak často k vidění při pěstování v našich podmínkách. Léčebná síla eukalyptu je známa už od 19. století, kdy jej začali hojně využívat australští domorodci.
Už jen fakt, že poskytuje veškeré životně důležité látky pro přežití výše zmíněných koal a člověku nabízí fantastické zdroje úlevy při nejrůznějších potížích, dokazuje, že je právem nazýván stromem života.
Pronikavá, až omamná vůně eukalyptu prokazatelně usnadňuje dýchání a navozuje libé pocity uvolnění. Výtažky z listů pak mohou působit jako úleva proti bolesti nebo dokonce i jako hadí protijed.
Eukalyptový olej
Esenciální eukalyptový olej získávaný především z listů, ale i z kmene stromu eukalyptu, má antiseptické, protizánětlivé a tonizační účinky. Dále pomáhá od projevů nachlazení, usnadní vykašlávání a ulevuje od nepříjemných příznaků rýmy.
Eukalyptové vonné silice mají své pevné místo v aromaterapii, v kosmetickém průmyslu i v parfumerii. Jsou o ně obohaceny např. zubní pasty, koupelové soli i pánské vody po holení.
Eukalyptovým olejem lze také potírat drobné ranky či odřeniny, usnadní se tak jejich hojení.
Eukalyptus v domácnosti
U nás se jako pokojové rostliny pěstují druhy Eucalyptus gunii a Eucalyptus citriodora, což jsou pomalu rostoucí stromky dorůstající výšky asi 1,5 metru.
Silně aromatické květiny se nedoporučují do ložnice, neboť jejich intenzivní vůně může příliš dráždit čichové smysly, nebo přilákat hmyz. Ani jedno kvalitnímu spánku neprospívá.
Při potížích, jako je ucpaný noc, který nám znepříjemňuje život nejvíc v noci, je naopak dobré eukalyptus na čas do ložnice přestěhovat.
V jiných částech domácnosti se eukalyptus vyloženě doporučuje, protože uvolňováním vonných silic pročistí vzduch a ničí škodlivé bakterie. Tento zázračný strom má schopnost zbavit škodlivin vzduch i v místnostech, kde se kouří.
Autor: Veronika Tůmová