Bylinné čaje pro zahřátí
Máte rádi bylinkové čaje? Pak jistě oceníte jejich sílu právě teď, v období zimy. Mrazy nás sice letos nesužují a zima je až podezřele mírná. Pořádné plískanice a teploty pod nulou nás však určitě ještě letos překvapí. Horké, bylinkové čaje se proto rozhodně budou hodit, pro zahřátí i osvěžení.
Bylinkový čaj příjemné chuti a plný vůní je to pravé, co vám v nadcházejících dnech dodá energii a zároveň vás obohatí dávkou vitamínů. Příprava domácího bylinného čaje není složitá.
Jak připravit domácí bylinkový čaj
Už naše babičky sbíraly a sušily doslova kde co a věděly, že lahodný bylinkový čaj se dá připravit z mnoha druhů květů či plodů, které by nás dnes možná ani sbírat nenapadlo. Sušené listy, plody a květy běžně rostoucí v lesích, na loukách a zahradách byly také prostředky k léčení různých neduhů a k tišení bolestí.
Bylinné čaje připravujeme tímto způsobem:
Nahřejeme konvici a sušené nebo čerstvé listy či květy bylin v ní zalijeme vroucí vodou. Necháme louhovat v uzavřené konvici zhruba 5-15minut. Na jeden hrníček obvykle stačí jedna čajová lžička sušených bylin, čerstvých asi tak o dvě lžičky víc. Kořínky bylin se používají drcené, obvykle v dávce jedné polévkové lžíce na necelý půllitr vody. Bylinkový čaj neděláme do zásoby, vždy je nejlepší čerstvý.
Bylinky a ovocné plody k přípravě čajů
Pro zahřátí obvykle pijeme čaje z mateřídoušky, heřmánku, ale zejména čaj lipový, který pomáhá při nachlazení a horečkách, zmírňuje chrapot a únavu spojenou s nemocí. Je přitom chutný, sladit jej můžete medem.
Proti nachlazení a kašli je výborný čaj z květů černého bezu, je dobré jej pít i preventivně.
K nejblahodárnějším ovocným čajům patří čaje z borůvek, brusinek, bezinek a šípku.
Borůvkový čaj snižuje obsah cukru v krvi, brusinky čistí močové cesty a bezinky pomohou při bolestech kloubů, navíc doslova překypují vitamíny.
Přírodní čaje z těchto a dalších ovocných plodů a bylin můžete zakoupit např. ve specializovaných prodejnách a v lékárnách. Blahodárné, či dokonce léčivé účinky však neočekávejte od běžně prodávaných, porcovaných čajů. Nejsou sice zdravotně závadné, jejich složení však spočívá především v umělých barvivech doplněných o silné aroma.
Exotické čaje
Z Indie a Nepálu k nám přišly tzv. ajurvédské čaje, čistě přírodní produkty vonící exotikou a dálkami. Možná znáte názvy jako je Brahmi, Mahaphala nebo Varuna. Tyto čajové směsi zlepší vaši paměť, pomohou od ledvinových kamenů či cukrovky. Oblíbeným se stává také fermentovaný Rooibos – čaj s vysokým obsahem železa pomáhá při alergiích, zažívacích potížích, ale i při depresích. Další produkty vám pomohou při zeštíhlovací kůře, či v boji s opary a ekzémy. Vybere si zkrátka každý. Skuteční milovníci čaje i vy, kdo jim teprve přicházíte na chuť, však v těchto chladných dnech při pití kteréhokoliv z nich určitě prožijete příjemné chvíle odpočinku a dobrého naladění.
Foto: Sxc.hu
Autor: Veronika Tůmová