Vytěžte z nasbíraných bezových květů maximum!
Kamkoliv se podíváme, všude samý bez. A ta vůně! A protože právě nastaly dny, kdy začal bez kvést, poradíme vám spoustu dobrot, které se z něj dají připravit. Od bezového sirupu, čaje, marmelády až po přírodní kosmetické přípravky. Vždyť recepty na bezovou šťávu existovaly již ve starověkém Římě.
Léčivý bezový sirup proti kašli
Na sirup si připravíme 40 ks velkých květenství černého bezu. Květy opereme pod tekoucí vodou, abychom je zbavili nečistot a všech broučků. Převaříme si vodu, budeme potřebovat celé 2 litry. Vodu necháme vychladit, poté do ní ponoříme bezová květenství a přidáme na plátky nakrájený bio citron. Vše přikryjeme a necháme v chladu 24 hodin louhovat. Druhý den nálev scedíme přes plátýnko do velkého hrnce, přidáme 1,8 kg cukru a šťávu vymačkanou asi z 5 citronů a 2 celé lžíce kyseliny citronové. Bezovou šťávu mírně zahřejeme a mícháme tak dlouho, až se cukr zcela rozpustí, během vaření sesbíráváme vzniklou pěnu, která se tvoří na hladině. Hotový bezový sirup přecedíme přes cedník vyložený gázou do čistých sklenic.
Bezový sirup podáváme po lžičkách pouze v případě obtíží (zejména při kašli), jinak ztrácí léčivé účinky.
Čaj z černého bezu podporuje kojení
Na bezový čaj potřebujeme sušenou bylinku. Bez trháme za slunného počasí, vyhneme se tak riziku, že budou květy navlhlé a náchylné k plísním. Bez okamžitě zpracujeme a necháme pečlivě usušit.
Bezový čaj připravíme jednoduše - 3 lžičky sušené bylinky zalijeme horkou vodou, přikryjeme a necháme louhovat. Poté už jen popíjíme. Čaj z bezových květů je močopudný a používá se při nemocech ledvin, navíc je podpůrnou bylinkou při kojení. Druhou variantou je příprava odvaru z květů bezu, ten zase výborně působí při bolestech krku jako kloktadlo.
Bezová limonáda s nádechem alkoholu
Na bezovou limonádu plnou bublinek budeme potřebovat 4 litry horké vody, 650 - 700 g cukru krupice, 4 bio citrony, 30 plně rozkvetlých bezových květenství, 2 lžíce vinného octa a 1 - 2 špetky vinných kvasinek.
Do velké čisté nádoby nalijeme převařenou vodu, vsypeme cukr a mícháme do rozpuštění. Pak dolijeme studenou vodu do 6 litrů nápoje. Přidáme vinný ocet, šťávu a kůru z bio citronů, omyté květy zbavené stopek a dobře promícháme. Takto připravenou směs přikryjeme a necháme 2 dny louhovat. Jakmile se na hladině začne tvořit pěna, přidáme kvasinky. Poté opět přikryjeme a necháme další 4 dny fermentovat. Bezovou limonádu pak stačí přelít do čistých lahví, nechat vychladit a podávat. Bude příjemně bublinková.
Marmeláda z bezu
Na bezovou marmeládu si nachystáme 15 bezových květenství, 200 g cukru krupice, 200 g želírovacího cukru, 1 bio citron, 750 ml převařené vody a 1 želírovací prostředek. Nasbírané bezové květy dobře propláchneme a otrháme stonky. Vložíme je do hrnce a zalijeme převařenou vodou, takto necháme 3 dny louhovat.
Květy scedíme, do výluhu přidáme šťávu vymačkanou z 1 citronu a podle návodu přisypeme želírovací prostředek. Přisypeme želírovací cukr s klasickým cukrem a za občasného míchání necháme rozpustit. Bezovou marmeládu asi tak 5 minut povaříme a můžeme plnit do sklenic. Marmeláda je bezbarvá a nádherně voňavá.
Kosmetika z bezových květů
Domácí bezový šampón
Z bezu si můžeme vyrobit třeba šampon - bez chemie, čistě přírodní. Připravíme si lahvičku, ve které budeme šampon uchovávat, dále pár kapek kvalitního esenciálního oleje (třeba levandule, máta apod.), 1 hrst černého bezu, 2 lžičky nastrouhaného olivového mýdla a 1 hrnek vody. Vodu převaříme, vmícháme olivové mýdlo, esenciální olej a hrst bezu. Vše necháme do druhého dne vylouhovat. Šampon z černého bezu přecedíme do lahvičky a můžeme používat.
Čistící pleťová maska z květů bezu
Sušené květy zalijeme horkou vodou a vychladlý výluh přiložíme pomocí plátýnka na očištěnou pleť. Necháme působit patnáct minut, umyjeme a natřeme oblíbeným přírodním olejem. Tato pleťová maska zaručuje radikální zlepšení pleti. Je vhodná pro pleť uhrovitou a povadlou. Pro zvýšení účinku můžeme k bezu přidat ještě pár květů heřmánku a lípy.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková