Proč vznikají kuří oka
Kuří oka se obvykle projeví jako následek nevhodné obuvi. Bývají totiž výsledkem odumřelé a zrohovatělé kůže v menších oblastech vystavených tlaku a tření. Na rozdíl od mozolů se kuří oka obvykle nacházejí na vystupujících kostech, zejména na kloubech.
Někteří lidé si pletou kuří oka s bradavicemi. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. Projevují se zesílenou kůží žlutošedivé barvy, která má kruhovitý, hladký tvar. Dalším důležitým ukazatelem je i to, že na rozdíl od bradavic po odstranění nekrvácejí.
Nejběžnější příčinou jejich vzniku je špatně padnoucí obuv, která tlačí na kůži. Jakmile si obstaráte pohodlnou obuv, která netlačí a nedře, všechna již utvořená kuří oka by měla zmizet.
Každý, kdo měl kuří oko, ví, jak dokáže komplikovat chůzi. Jako první pomoc fungují takzvané gelové náplasti: jsou to měkké polštářky, které nalepíte na kůži. Po odstranění příčiny potíží je čas začít s léčbou kuřího oka. Postup je stejný jako u bradavice.
Kuří oka se více objevují u žen, především kvůli jejich zálibě v nošení nepohodlných bot. Rájem pro kuří oka jsou především vysoké boty s úzkou špičkou, které znatelně stlačují malíček a palec.
Nejčastější typy kuřích ok
- tvrdé kuří oko - vytváří se především na plosce nohy pod hlavičkami záprstních kůstek nebo také nad zakřivením prstů
- měkké kuří oko - tvoří se mezi prsty
V prvním případě vznikají problémy v důsledku narušené statiky a nevhodné obuvi. V druhém případě nese za stav nohy plnou odpovědnost špatná obuv.
Příznaky a projevy kuřího oka
Poznáte ho jednoduše. Jedná se o žlutošedě zbarvený útvar asi 3-12 mm velký. Bolest způsobuje čep zanořený pod povrch, který tlačí na kost. Lehkým poškrábáním se kuří oko začne lehce drolit, zbělá a na omak zdrsní.
Při tlaku na kuří oko se špička ztvrdlé kůže uvnitř dotýká nervů v podkoží a vyvolává velmi silnou, nepříjemnou bolest. Tento otlak míří do zdravé tkáně a neustále ji bolestivě dráždí.
Prevence kuřího oka
- nošení vhodné obuvi
- pravidelné obrušování plosek nohou pemzou
- jemná masáž chodidel, která se potřou směsí krystalového cukru s olivovým olejem - chodidla zůstávají jemná bez ztvrdlé kůže
Způsoby léčby
Léčba či odstranění kuřího oka je spíše prací pro zručného pedikéra než pro lékaře. Jde o celkem bolestivý zákrok. Pedikér kuří oko jednoduše seřízne ostrou žiletkou, skalpelem nebo nožíkem a přelepí speciální náplastí určenou pro kuří oka. Poté se na postižené místo nanáší vhodná mastička.
Existuje také laserové odstranění kuřího oka, tato metoda je rovněž velmi bolestivá.
Můžete se pokusit odstranit kuří oko sami doma. Nejprve vyměňte boty, které kuří oko způsobily, za volné a pohodlné. Můžete také použít ortopedické nebo gelové vložky. Postižené místo poté potírejte citronovou šťávou, ve které rozmačkáte stroužek česneku. Osvědčené jsou také koupele chodidel v horké vodě s mořskou solí nebo v roztoku octa a teplé vody.
Máte i vy zkušenosti s kuřími oky? Jak jste se jich zbavili?
Autor: Lucie Regenermelová