Bolest a další příznaky

Proč malé děti často bolí bříško

Milena Mocková
22.09.2011

Bolesti v oblasti břicha jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dětského lékaře. Co způsobuje u malých dětí nepříjemné bolení? Tomu se budeme věnovat v dnešním článku.

Bolení bříška u kojenců je způsobeno nedostatečně vyvinutým trávicím ústrojím a střevy, která si na stravu musí teprve zvyknout. Kojenecké období je právě nejvíce provázeno nadýmáním a kolikami.

Nadýmání u kojenců poznáme tak, že ho provází usilovný pláč, miminko se různě kroutí a prohýbá, natahuje nožičky, tlačí a červená se v obličeji.

V prvních třech měsících jsou tyto koliky běžné, protože se miminkům teprve tvoří střevní mikroflóra. Hodně důležité je, aby kojící maminky přijímaly v potravě probiotika a přátelské bakterie, které posilují a pomáhají správnému vývoji střevní mikroflóry.

Děti si koliky často způsobují samy, a to tím, že jsou neklidné a hltavě pijí. Tím spolykají větší množství vzduchu a ani odříhnutí pak nemusí být dostačující a účinné.

V raném věku dítěte jsou obvyklé také průjmy, které mohou doprovázet běžné infekční onemocnění. Průjem mohou vyvolat i rozličné viry a bakterie. Pokud není průjem příliš častý, jde jenom o běžné samočištění organizmu, které je zcela přirozené.

V případě silného průjmu - tekutá stolice více než pětkrát denně - je však třeba rychle navštívit lékaře. Miminku i malému dítěti hrozí dehydratace.

U starších dětí bolest břicha zapříčiňuje většinou nevhodná strava, nesnášenlivost některých potravin či nedostatek tekutin.

Typy bolesti břicha

Bolest břicha se dělí na dva typy – organickou a funkční. Funkční bolest břicha bývá způsobena zácpou či nadýmáním.

Organická bolest je důsledkem nějakého onemocnění, např. zánětu. Může to být zánět slepého střeva, zauzlení střev, těžké průjmové stavy apod. Proto bychom nikdy neměli stížnost dítěte na bolest bříška brát na lehkou váhu. Měli bychom si pozorně všímat, zda bolest nesouvisí s příjmem potravy anebo tekutin, které dítě v poslední době zkonzumovalo, a také bychom měli zaznamenávat kdy je bolest častější, zda se pravidelně opakuje, nebo se u dítěte objevila poprvé.

Jak ulevit od bolesti bříška

Jednou z možností je masáž břicha. Ruce si namažeme olejíčkem a krouživými pohyby po směru hodinových ručiček pomáháme střevům od nežádoucích plynů, které tyto bolesti způsobují.

K masáži břicha se může přidat i cvičení. Dítě leží na zádech, jeho nožičky zvedáme a pomalu je pokrčujeme směrem k bříšku a znovu uvolňujeme.

Od bolestí bříška ulevuje také teplo. Můžeme použít buď teplý obklad na bříško, nebo teplou koupel.

Další možností jsou bylinky ve formě čaje a to fenyklového. Fenyklový čaj má dobré účinky celkově na zažívací problémy, a tudíž pomůže i miminku. Kojeným dětem pomohou i maminky, když budou pít tento čaj.

V lékárně můžeme koupit „rektální rourku“, což je měkká gumová hadička, která se dítěti vsune do konečníku. Tento zákrok je zcela bezbolestný a často je to nejúčinnější (a také nejrychlejší) způsob, který usnadní odcházení větrů a dítěti výrazně uleví. Rektální hadička se používá také při zácpě. Místo hadičky lze použít i speciální dětský teploměr, který má měkký, ohebný konec.

 

Máte zkušenosti s bolavým bříškem u dětí a nějakou radu, jak pomoci?

Autor: Milena Mocková

Rozmanité zážitky a ubytování se slevou
Očkování proti chřipce – ano, nebo ne?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Porucha řeči - dyslalie
Vady řeči

Porucha řeči - dyslalie

Dyslalie, neboli patlavost je nejrozšířenější poruchou řeči nejen u dětí, ale také u dospělých. Jedná se o vadné tvoření hlásek.

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...