Bechtěrevova choroba
Toto onemocnění bývá též nazýváno morbus Bechtěrev či ankylozující spondylartritida. Onemocnění bylo prvně popsáno roku 1892 ruským neurologem a psychiatrem Vladimírem Michajlovičem Bechtěrevem. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění postihující zejména klouby páteře a křížové kosti. Zánět může postihnout i další velké klouby končetin, např. ramenní či kyčelní kloub. Důsledkem postižení kloubů je jejich srůstání, postupné tuhnutí až ankylóza – úplné ztuhnutí.
Příčina nemoci není ani dnes zcela přesně objasněna. Její vznik však souvisí s chybnou funkcí imunitního systému. U většiny pacientů lze prokázat chybnou genetickou konstituci spojenou s přítomností tzv. antigenu HLA B 27. Na vzniku onemocnění se podílí také dědičnost.
Příznaky Bechtěrevovy choroby
Nemoc se nejčastěji projeví mezi 20. až 40. rokem a častěji postihuje muže. Prvotním příznakem je bolest v křížové oblasti, která může vystřelovat do dolních končetin. Bolest je citelná především v noci, při zklidnění těla. Objevují se postupná bolestivá omezení v pohybu. Onemocnění se rozvíjí postupně, v průběhu let. V pokročilém stádiu neléčených případů dochází ke ztuhnutí a deformaci páteře. S tím souvisí výrazné bolestivé pohybové obtíže a bolest při dýchacích pohybech.
Některé příznaky Bechtěrevovy choroby lze vypozorovat ještě před samotným rozvojem onemocnění. Může to být zánět duhovky a řasnatého tělesa oka či chronická únava.
Diagnóza a způsoby léčby
Diagnóza bývá často zjištěna až s dlouhodobým zpožděním. Při mírnějším průběhu nemoci nemusí být vyřčena vůbec. Předchází tomu vyšetření hybnosti kloubů, rentgenové vyšetření, vyšetření krve a imunitního systému. Čím dříve je nemoc odhalena, tím je lepší prognóza její léčby.
Léčba, která by dokázala kompletně odstranit podstatu Bechtěrevovy choroby, zatím známa není. Často jsou léčeny spíše symptomy onemocnění (zmírnění bolesti, působení proti probíhajícímu zánětu) a při léčbě se objevují vedlejší účinky.
Léčbu je možné rozdělit na farmakologickou a nefarmakologickou. Při farmakologické jsou často podávány antirevmatické léky (zmírnění zánětu, analgetické působení) a imunosupresiva (potlačení reakce imunitního systému). Podstatnou součástí léčby je právě její nefarmakologická složka - rehabilitace. Ta umožňuje zpomalit rozvoj nemoci a ovlivnit její průběh. Při onemocnění příznivě působí sport, především plavání.
Máte s tímto onemocněním nějakou zkušenost?
Autor: Michaela Holá