Aspergerův syndrom - mírnější porucha autistického spektra
Autismus existoval ve všech dobách a ve všech kulturách. Postupem doby se diagnostikoval nejdříve samotný autismus a později jeho jednotlivé projevy zahrnuté pod pojem poruchy autistického spektra. Jednou z nich je Aspergerův syndrom, vyznačující se narušením v oblasti sociální interakce, komunikace a představivosti. Při Aspergerově syndromu je hloubka postižení zpravidla mírnější než při ostatních poruchách autistického spektra.
Lidé s Aspergerovým syndromem mají problémy s navazováním vztahů s druhými lidmi. Nechápou základní pravidla v sociálním cítění a nevědí a neumí dát jiným lidem vhodným způsobem najevo, že je konverzace s nimi zajímá nebo naopak. Nedokážou vstoupit do konverzace druhých lidí, naslouchat druhým lidem a vhodně reagovat v různých situacích s využitím řeči těla.
Jejich komunikační dovednosti jsou slabé a následkem toho se pak raději druhým lidem vyhýbají nebo se chovají nevhodným způsobem. Obtížně chápou mimoslovní komunikaci, a proto mají omezenější gestikulaci a mimiku.
Někdy mohou negativně reagovat na změny, mohou lpět na rituálech nebo nutně vykonávat určité činnosti. Pokud má vše svůj standardní denní režim a řád, cítí se lidé s Aspergerovým syndromem bezpečněji a jistěji.
Dva typy Aspergerova syndromu
Aspergerův syndrom rozlišujeme na nízko funkční a vysoce funkční. Lidé s nízko funkční variantou mají těžké problémové chování, které je jen málo ovlivnitelné. Tito lidé úzkostlivě vyžadují dodržování rituálů od svého okolí a jejich chování je výrazně repetitivní (neustále se opakující). Navazují kontakt s ostatními bez ohledu na situaci nebo kontakt tvrdohlavě odmítají a nejsou schopni emocionální vzájemnosti ani sociálně přiměřeného chování.
Při vysoce funkčním aspergerovu syndromu chybí výrazně problémové chování a neochota ke spolupráci. Tito lidé mají své vyhraněné zájmy, ale dokážou se věnovat i jiným činnostem. Jejich emocionální reakce se liší jenom mírně a v sociálním kontaktu působí naivně a nezrale. Mívají průměrné až nadprůměrné intelektové schopnosti.
Příznaky aspergerova syndromu
- nedostatečná mimika
- nezájem o navazování vztahů
- neschopnost očního kontaktu
- neobvyklý zájem o jednu jedinou věc nebo činnost
- nedostatek emocí
- nepřiměřená reakce na pocity druhých
- agresivní chování
- poruchy motoriky
- poruchy spánku
Autor: Milena Mocková