Artróza

Osteoartróza - proč vzniká a jak se léčí

Milena Mocková
09.01.2013

Opotřebovaná kolena nebo kyčle hodně bolí. Jsou totiž postiženy osteoartrózou, která se nevyhne téměř nikomu od padesáti let a více. Někdy se stane, že začne obtěžovat už ve dvaceti. Jaké jsou příčiny této nemoci a způsob léčby?

Většina lidí ji zná spíše pod názvem artróza. Jedná se o pomalý degenerativní proces opotřebování kloubů postihující nejprve chrupavku, která postupně mizí a rozpadá se.

K prvním známkám patří mírné bolesti v postiženém kloubu, jeho přehřívání a otoky, jež se mohou objevovat dlouho před zjevnými deformacemi.

Kost na to časem reaguje tvorbou výrůstků na okraji kloubních ploch. Velmi bolí a je omezena hybnost. Artrózou může být postižen každý kloub. Nejčastěji se to týká kolenního, kyčelního a hlezenního, ale i kloubů rukou. Osteoartóza se nevyhýbá ani krční a bederní páteři.

Příčiny osteoartrózy

Osteoartróza je považována za civilizační chorobu úzce související se současným nezdravým stylem života. Podepisuje se na ní sedavé zaměstnání, málo pohybu od dětství, ale i kouření. Jedním z hlavních rizikových faktorů je nadváha a obezita, při nichž jsou nadměrně zatěžovány především kolenní klouby. Ty se s každým kilogramem navíc rychleji opotřebovávají.

Vliv na vznik nemoci mají i dědičné dispozice nebo hormony. Výskyt osteoartrózy stoupá v menopauze. Negativní roli hrají i záněty a zlomeniny. Při metabolických poruchách, jako je dna, jsou zase klouby poškozovány krystaly kyseliny močové, které se v nich ukládají.

Příznaky a léčba osteoartrózy

Mezi hlavní příznaky patří bolest, která se objevuje při pohybu a léty pozvolna sílí. Takto postižené klouby se hlásí nejčastěji při chůzi z kopce nebo ze schodů. Typická je i startovací bolest po změně polohy.

Po několika letech rozvoje osteoartrózy dochází ke vbočení nebo vybočení kloubu, což může způsobit jeho viklání a vratkost.

Osteroartrózu nelze plně vyléčit, ale lze zmírnit její symptomy. Rozhodující význam má její včasné rozeznání a stanovení správné diagnózy. Objeví-li se u vás varovné příznaky, zajděte k odborníkovi, který odhadne rozsah a následky poškození kloubů.

V počátečních stadiích onemocnění se využívá elektroléčba, laseroterapie, magnetoterapie, ale i další postupy, jako jsou masáže a rehabilitační tělocvik.

Od bolesti pomohou analgetika nebo chladivé a hřejivé gely a masti. V pokročilejším stadiu se podávají nesteroidní antirevmatika. Velmi často se používají opichy kloubů, jejich nevýhodou však je krátkodobý efekt.

Autor: Milena Mocková

Jak přežít Silvestr
Netradiční a zdravé suroviny na vaření

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Jak přežít Silvestr
Alkohol

Jak přežít Silvestr

Existuje mnoho rad, jak se vyrovnat s účinky nestřídmého pití alkoholu, které hrozí zvláště během silvestrovských oslav. Ty tradiční často nefungují, po některých se vám spíše při ...

Novoroční předsevzetí
Závislost

Novoroční předsevzetí

28.12.2012

Rok 2012 se již brzy stane minulostí. Kromě bujarých oslav k tomuto času patří také chvíle rozjímání – bilancování událostí minulých a plánování věcí příštích – novoroční předsevze ...

Ginkgo biloba a jeho účinky
Bylinky

Ginkgo biloba a jeho účinky

27.12.2012

V poslední době se s tímto názvem setkáváme velmi často, hlavně díky komerční propagaci výrobků s obsahem této “zázračné látky“. Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný je prastarý listn ...

Šťastné a veselé Vánoce
Vztahy v rodině

Šťastné a veselé Vánoce

24.12.2012

V mnoha lidech vzbuzují vánoční svátky místo všeobecného veselí spíše obavy, protože o to více pociťují svůj smutek. V tomto období bychom měli sdílet radost s druhými a zapomínat ...