Osteoartróza - proč vzniká a jak se léčí
Opotřebovaná kolena nebo kyčle hodně bolí. Jsou totiž postiženy osteoartrózou, která se nevyhne téměř nikomu od padesáti let a více. Někdy se stane, že začne obtěžovat už ve dvaceti. Jaké jsou příčiny této nemoci a způsob léčby?
Většina lidí ji zná spíše pod názvem artróza. Jedná se o pomalý degenerativní proces opotřebování kloubů postihující nejprve chrupavku, která postupně mizí a rozpadá se.
K prvním známkám patří mírné bolesti v postiženém kloubu, jeho přehřívání a otoky, jež se mohou objevovat dlouho před zjevnými deformacemi.
Kost na to časem reaguje tvorbou výrůstků na okraji kloubních ploch. Velmi bolí a je omezena hybnost. Artrózou může být postižen každý kloub. Nejčastěji se to týká kolenního, kyčelního a hlezenního, ale i kloubů rukou. Osteoartóza se nevyhýbá ani krční a bederní páteři.
Příčiny osteoartrózy
Osteoartróza je považována za civilizační chorobu úzce související se současným nezdravým stylem života. Podepisuje se na ní sedavé zaměstnání, málo pohybu od dětství, ale i kouření. Jedním z hlavních rizikových faktorů je nadváha a obezita, při nichž jsou nadměrně zatěžovány především kolenní klouby. Ty se s každým kilogramem navíc rychleji opotřebovávají.
Vliv na vznik nemoci mají i dědičné dispozice nebo hormony. Výskyt osteoartrózy stoupá v menopauze. Negativní roli hrají i záněty a zlomeniny. Při metabolických poruchách, jako je dna, jsou zase klouby poškozovány krystaly kyseliny močové, které se v nich ukládají.
Příznaky a léčba osteoartrózy
Mezi hlavní příznaky patří bolest, která se objevuje při pohybu a léty pozvolna sílí. Takto postižené klouby se hlásí nejčastěji při chůzi z kopce nebo ze schodů. Typická je i startovací bolest po změně polohy.
Po několika letech rozvoje osteoartrózy dochází ke vbočení nebo vybočení kloubu, což může způsobit jeho viklání a vratkost.
Osteroartrózu nelze plně vyléčit, ale lze zmírnit její symptomy. Rozhodující význam má její včasné rozeznání a stanovení správné diagnózy. Objeví-li se u vás varovné příznaky, zajděte k odborníkovi, který odhadne rozsah a následky poškození kloubů.
V počátečních stadiích onemocnění se využívá elektroléčba, laseroterapie, magnetoterapie, ale i další postupy, jako jsou masáže a rehabilitační tělocvik.
Od bolesti pomohou analgetika nebo chladivé a hřejivé gely a masti. V pokročilejším stadiu se podávají nesteroidní antirevmatika. Velmi často se používají opichy kloubů, jejich nevýhodou však je krátkodobý efekt.
Autor: Milena Mocková