Antikoncepce

Rizika hormonální antikoncepce

Zuzana Šimíková
24.05.2012

Během posledních padesáti let došlo k masivnímu nárůstu žen užívajících hormonální antikoncepci. Ta dnes hraje obrovskou roli v moderním životním stylu a při plánování rodičovství. Hormonální antikoncepce má pro ženu často mnoho pozitiv, v poslední době se však objevují také negativní ohlasy zdůrazňující její rizika. Kde je pravda?

Hormonální antikoncepce samozřejmě není jediným možným způsobem zabránění početí, je ale momentálně tím nejspolehlivějším.

Nutno však zdůraznit, že samozřejmě nezabrání nákaze sexuálně přenosnými chorobami.

Druhy hormonální antikoncepce

Existuje několik různých forem hormonální antikoncepce, například pilulky, implantáty, náplasti a nitroděložní tělíska. Všechny obsahují určité množství hormonů, které se uvolňují do těla. Tam buď zabrání dozrání vajíček ve vaječnících nebo změnami na děložní sliznici a zásahem do pohyblivosti vaječníků neumožní uhnízdění vajíčka v děloze.

Výhody užívání antikoncepce

Řada žen pozoruje při užívání hormonální antikoncepce několik výhod. Mezi nejčastější pozitivní vlivy hormonální antikoncepce patří zlepšení pleti, větší pravidelnost menstruačního cyklu, nebo menší menstruační bolesti.

Užívání hormonální antikoncepce také snižuje riziko vzniku některých nádorových onemocnění.

Rizika antikoncepce

Největší rizika přináší obsah estrogenů v tabletkách hormonální antikoncepce, které zvyšují srážlivost krve a tedy také riziko vzniku žilní trombózy a embolie. Toto nebezpečí se zvyšuje u žen nad 35 let a silných kuřaček.

Dále může docházet k urychlení růstu nádorů závislých na množství hormonů, například nádorů endometria (děložní výstelky), a ke vzniku migrény či deprese.

V průběhu let se sice obsah veškerých hormonů v tabletkách výrazně snížil, a tím se snížil také výskyt nežádoucích účinků, přesto však nejsou zcela zanedbatelné.

Vedlejší účinky se projevují velmi individuálně, některé ženy je vůbec nepocítí, u jiných se objeví sporadicky, jsou však případy, kdy žena musí antikoncepci vysadit.

Hormonálních pilulek je velké množství druhů. Ty které jedné ženě vyhovují, mohou jiné způsobovat obtíže a naopak, je proto dobré najít si tu "svou".

Některé nežádoucí účinky, které se objeví hned v počátku užívání antikoncepce, mohou během krátké doby vymizet, je proto dobré pilulky užívat alespoň tři měsíce, a teprve poté zkusit jiný typ prášků.

Vedlejší účinky hormonální antikoncepce:

  • přibývání na váze
  • zvýšená únava
  • nevolnost
  • porucha libida (snížený zájem o sex)
  • výskyt nežádoucího ochlupení
  • pigmentové skvrny
  • poruchy funkce jater
  • alergické projevy
  • svědění či kožní vyrážka

Pro mladou zdravou ženu, která nemá žádné zdravotní potíže, jsou tabletky poměrně bezpečné i při dlouhodobém užívání. Užívání hormonální antikoncepce je však výslovně zakázáno pokud:

  • jste prodělala žilní trombózu, či embolii
  • trpíte vrozenou chorobou způsobující zvýšenou srážlivost krve
  • máte vysoký krevní tlak, nebo trpíte ischemickou chorobou srdeční
  • máte onemocnění jater (chronické, či akutní)
  • jste měla nádorové onemocnění, které se zhoršuje působením ženských pohlavních hormonů
  • jste těhotná nebo kojíte

Existují také další faktory, které ovlivňují výši rizika při užívání hormonální antikoncepce. Velmi na pováženou je užívání tabletek, jestliže kouříte více než 15 cigaret denně a zároveň je vám více než 35 let, pokud se blížíte menopauze, máte cukrovku nebo jste obézní (BMI více než 30).

Hormony také mohou ovlivňovat účinky některých léků (antiepileptika, antibiotika apod.) a naopak užívání některých léků může snižovat účinky hormonální antikoncepce.

 

Autor: Zuzana Šimíková

Syndrom chronické únavy
Předcházejte dětským úrazům

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

I doma čekají na děti nástrahy
Péče o dítě

I doma čekají na děti nástrahy

21.05.2012

Zajistit doma bezpečí pro nejmenší není úplně jednoduché. Děti se pohybují po celém bytě či domě, mají pouze malý pud sebezáchovy a některé jejich nápady jsou naprosto nepředvídate ...