Nejvhodnější antikoncepce pro náctileté
Přiblížila se doba, kdy bude nějaký typ antikoncepce potřebovat vaše dcera? Na trhu se nabízí široké spektrum hormonální antikoncepce. Z čeho je tedy možné vybírat? A jaká hormonální antikoncepce je nejvhodnější pro mladé dívky?
V dnešní době existuje mnoho druhů hormonální antikoncepce, které jsou ve formě pilulek, tělíska, vaginálního kroužku, implantátu, injekce a další. Ne každý typ hormonální antikoncepce se hodí pro všechny.
Je vždy třeba se poradit se svým gynekologem, který posoudí věk, zdravotní stav, plány do budoucna v oblasti početí (některá antikoncepce je dlouhodobá, takže se hodí pro ženy, které v blízké době neplánují těhotenství), vaši představu o formě antikoncepce (jste-li zapomnětlivá, pak se pro vás nejspíše nehodí každodenní užívání tabletek).
Pro některé ženy je hormonální antikoncepce nevhodná – a to zpravidla z důvodu zdravotního stavu (například onemocnění jater, osteoporóza a další).
Návštěva gynekologa
Pokud se vy či vaše dcera rozhodnete pro antikoncepční tablety či jiný typ hormonální antikoncepce, je vždy třeba navštívit gynekologa. Gynekolog provede potřebná vyšetření (včetně krevních testů) a na základě více faktorů - především věku a zdravotního stavu ženy či dívky - doporučí vhodnou antikoncepci. Hormonální antikoncepce je lék (se všemi klady i zápory), a takto na ni musí být i pohlíženo. Je třeba dodržovat určité zásady, aby fungovala tak, jak má.
Není snad nutné připomínat, že je třeba se každý rok podrobit gynekologické prohlídce (provádí se i krevní testy). Pokud máte jakékoliv problémy, pak je třeba navštívit doktora co nejdříve.
Hormonální antikoncepce pro mladé dívky
Mladým dívkám se doporučuje kombinovaná hormonální antikoncepce (obsahuje hormon estrogen a gestagen). Výhodou tohoto typu antikoncepce je skutečnost, že je velmi spolehlivá. K tomu je ovšem třeba připomenout, že tabletka se musí brát každý den (s výjimkou vysazení v době menstruace), a to ve stejnou dobu.
Účinnost antikoncepce mohou ovlivnit některé léky (například antibiotika) či zdravotní potíže (průjem, zvracení,…). Vždy je třeba si řádně přečíst leták a v případě těchto situací se podle něj řídit, eventuelně se poradit s gynekologem.
Mezi další pozitiva této antikoncepce patří fakt, že při menstruaci dochází k menšímu krvácení (děložní sliznice během menstruačního cyklu nenaroste o tolik, jako kdyby nebyla užívána antikoncepce), sníží se bolest. Uvádí se, že tento typ antikoncepce snižuje riziko pánevních zánětů.
Tato antikoncepce samozřejmě nechrání dívky před pohlavně přenosnými nemocemi, takže především pro ně, v období nejistých a začínajících vztahů, se doporučuje kombinace s kondomem.
Vedlejší účinky a případná rizika antikoncepce
- nevolnost
- citlivost prsů
- krvácení či špinění mimo cyklus
- bolest hlavy
- nechutenství a další
Tyto vedlejší účinky se projevují zpravidla pouze během prvních dvou tří měsíců od začátku užívání hormonální antikoncepce.
V případě užívání hormonální antikoncepce existují i další rizika, mezi která patří:
- zvýšené nebezpečí vzniku žilní trombózy (krevní sraženina v cévách)
- tepenné trombózy a následné embolie
Tato rizika hrozí starším ženám, ženám s nadváhou, kuřačkám nad 35 let.
Na závěr je třeba doplnit, že užívání hormonální antikoncepce a některých dalších léků se může navzájem ovlivňovat. Vždy je proto třeba sdělit lékaři, že užíváte antikoncepci a naopak.
V kolika letech jste začala brát antikoncepci? Pozorovala jste na sobě nějaké vedlejší účinky?
Autor: Lucie Regenermelová