Antikoncepce pro kojící ženy
Antikoncepce je ochrana proti početí při pohlavním styku. Účelem antikoncepčních metod je zabránit setkání vajíčka se spermií, která vnikla do pohlavního ústrojí ženy a může způsobit oplodnění. V dnešní době existuje celá řada antikoncepčních metod, které se v mnohém od sebe odlišují.
Tvorbu mateřského mléka umožňuje hormon prolaktin, jehož vyšší hladina v krvi ženy také současně blokuje menstruační cyklus. Ale aby mělo kojení antikoncepční účinek, musí žena kojit šestkrát za den a noční přestávka nesmí být delší než šest hodin. I při tomto režimu však po několika týdnech či měsících začíná menstruace. Navíc žádná žena přesně neví, kdy se cyklus tvorby vajíček znovu nastartuje, to pozná až při první menstruaci po porodu, ale k otěhotnění může dojít už dva týdny před touto menstruací.
Proto je třeba včas nasadit vhodnou antikoncepci, která však neohrozí tvorbu a kvalitu mléka.
Druhy antikoncepce po porodu
- hormonální antikoncepce
- bariérová antikoncepce
- nitroděložní tělísko
- sterilizace
Hormonální antikoncepce
Pokud žena plně kojí, je možné doporučit hormonální antikoncepci (HA) s obsahem gestagenních hormonů, které neovlivní nepříznivě další průběh laktace.
V praxi to znamená:
- Pro perorální užití Cerazette tablety - obsahuje malé množství jednoho druhu ženských pohlavních hormonů, gestagenu desogestrelu. Proto se o přípravku Cerazette hovoří jako o čistě gestagenní pilulce nebo o minipilulce. Na rozdíl od kombinovaných pilulek neobsahují čistě gestagenní pilulky neboli minipilulky vedle gestagenu ještě hormon estrogen.
- V injekční formě Depo Provera – užívá se jednou za tři měsíce, jedná se tzv. o depotní antikoncepci, kdy se účinná látka v určitém množství denní dávky postupně během tří měsíců uvolňuje do těla. Injekce se aplikuje do hýžďového svalu. Je to jedna z nejlevnějším forem antikoncepce. Prakticky u ní vymizí menstruace.
Po skončení kojení je vhodný návrat ke kombinované estrogenně-gestagenní antikoncepci, která většinou lépe splňuje požadavky ženy.
Bariérová antikoncepce
- Prezervativ, vaginální pesar s možností doplnění o chemickou (spermicidní krémy, gely) pro zvýšení antikoncepčního účinku.
Nitroděložní tělísko
- Zavádí se zpravidla u ženy, která již neplánuje další děti nebo počítá s dalším otěhotněním až za delší dobu. Jednorázově jsou finančně náročnější, ale počítáme-li s jejich účinkem po dobu 5 let, jejich finanční náročnost je vlastně stejná, popřípadě menší než klasická HA. Jejich výhodou je, že mohou výhodně korigovat silnou menstruaci u ženy, která jí předtím trpěla. Menstruace je při aplikaci hormonálního tělíska velmi slabá, může i dokonce zcela vymizet, aniž by se tím ovlivnilo vnitřní hormonální prostředí ženy a možnost následného otěhotnění po jeho odstranění, pokud žena bude ve fertilním věku.
Sterilizace
- Ve výjimečných případech je jako antikoncepce doporučována sterilizace - většinou tam, kde si to žena sama přeje a další těhotenství by významně zhoršilo její zdravotní stav, event. ji ohrozilo na životě. Tuto je někdy možné provést již těsně po porodu, event. přímo při porodu, pokud je vedený operačně (vždy po rozhovoru a souhlasu pacientky).
Která antikoncepce je pro vás nejlepší pomůže vybrat váš gynekolog, který zná zdravotní stav a může zvážit její eventuální rizika.
A jaká antikoncepce vyhovovala při kojení vám?
Autor: Lucie Regenermelová