Pomozte zpomalit vývoj antibiotické rezistence. Stačí dodržovat čtyři pravidla
Spotřeba antibiotik stoupla za posledních 30 let více než o pětinu. Mnoho pacientů je totiž vnímá jako zaručenou cestu k léčbě onemocnění. Je však třeba si uvědomit, že tyto léky zdaleka nezabírají na všechno a u mnohých nemocí je jejich nasazení dokonce kontraproduktivní.
Pokud někdo antibiotika užívá například v případě nákazy virem, škodí tím sám sobě i lidem v okolí. Přispívá totiž mimo jiné k rozvoji takzvané antibiotické rezistence. Na některé nemoci tak již kvůli tomuto jevu neexistuje účinný lék. Přečtěte si, jak užívat antibiotika zodpovědně.
Nevyžadujte antibiotika po svém lékaři
Antibiotika jsou v podstatě jedy, které mají zabíjet mikroorganismy, jenž vyvolávají infekční onemocnění. Pokud se dávají zbytečně tam, kde nemohou pomoci, vzniká opačný účinek, tedy účinek nežádoucí. Mnoho pacientů má však pocit, že jsou jedinou zaručenou cestou, jak se co nejrychleji zbavit jakékoli nemoci. „Lidé často vyžadují antibiotika pouze na základě toho, že je bolí v krku, mají kašel nebo příznaky jiného klinického onemocnění. Tací si ale neuvědomují, že v případě nasazení antibiotik na jinou než akutní prokázanou bakteriální, infekci škodí jak svému organismu, tak potažmo celé populaci. Častý kontakt mikrobů s antibiotiky totiž způsobuje, že se proti nim učí být odolní. Někteří lékaři bohužel předepisují antibiotika takzvaně ode dveří,“ vysvětluje MUDr. Filip Prusík z laboratoře SYNLAB.
Trpělivě vyčkejte na výsledek z laboratoře
Pro rozhodnutí, zdali je k léčbě nemoci nutné nasadit antibiotika, či nikoli, je v první řadě zásadní diagnostikovat, jaký mikroorganismus infekční onemocnění vyvolal.
Dalším vodítkem pro lékaře je vyšetření CRP, které lze provést z jedné kapky krve. Výsledek je pak k dispozici téměř okamžitě. „Pokud vyšetření hladiny CRP ukáže nízkou hodnotu, jedná se pravděpodobně o nákazu virem, na kterou je nasazení antibiotik zcela zbytečné. Případně se nemusí jednat vůbec o infekční onemocnění. Pakliže vyjde hodnota CRP vysoká, onemocnění je s největší pravděpodobností bakteriálního původu a úvaha nad nasazením antibiotik je již zcela namístě,“ přibližuje MUDr. Prusík s tím, že postupně jsou do klinické praxe zaváděny i jiné laboratorně měřitelné známky zánětu.
V případě vysoké hodnoty CRP je potřeba odebrat pacientovi příslušný vzorek a poslat ho na podrobnější vyšetření do laboratoře, kde přesně zjistí, jaké antibiotikum bude na identifikovaný patogen vhodné nasadit. Pokud tedy příznaky onemocnění nejsou až tak akutní, je vhodné počkat na výsledek. Pakliže jsou projevy onemocnění vážné, například při bolestivém zánětu močového měchýře, a je potřeba tlumit je okamžitě, lékař může dočasně nasadit antibiotikum v minulosti osvědčené a netoxické. Ve chvíli, kdy dorazí výsledky, může léčbu změnit. Hovoříme pak o změně empirické terapie na cílenou.
Dodržujte dávkování
Pakliže se potvrdí bakteriální infekce a lékař antibiotika předepíše, je pro pacienta v jeho vlastním zájmu dodržování předepsaného dávkování. Nedodržování správného dávkování vede ke kolísání terapeutické hladiny, což prokazatelně přispívá k následné odolnosti patogenů, ale i nepatogenních mikroorganismů k antibiotikům a selhání léčby. „Mnoho pacientů užívá antibiotika řádně pouze do chvíle, než se jim uleví. Následně mají tendence prodlužovat si intervaly mezi podáváním jednotlivých dávek, například z šesti na osm hodin, aby se mohli celou noc pořádně prospat. V okamžiku, kdy hladina antibiotik v krvi klesne, mikroorganismy se opět probírají k životu, stávají se odolnějšími a mohou způsobit, že do budoucna již pro léčbu tohoto onemocnění nebudou pro daného pacienta účinné,“ objasňuje MUDr. Prusík.
Zbytek léků doneste do lékárny
Antibiotika by pro řádné doléčení onemocnění měla být vždy dobrána do poslední tablety. Spousta lidí má však tendenci ukončit léčbu dřív a zbytek antibiotik uložit do domácí lékárničky. Pokud tam nějaké léky tohoto typu máte, doneste je k odborné likvidaci do lékárny. Rozhodně není vhodné vyhazovat antibiotika do koše, nebo si je dokonce v případě nemoci bez odborného názoru naordinovat.
Autor: Zdravě.cz