Co dokážou antibiotika
Jedním z nejvýznamnějších medicínských objevů je penicilín, antibiotikum, které za dobu své existence zachránilo spousty lidských životů. Postupem času však antibiotika začala pozbývat svou účinnost. Dnes doktoři začínají bít na poplach.
Antibiotika: dobrý sluha, zlý pán
Jedním z nejvýznamnějších medicínských objevů je penicilín, antibiotikum, které za dobu své existence zachránilo spousty lidských životů. Postupem času však antibiotika začala pozbývat svou účinnost. Dnes lékaři začínají bít na poplach.
Antibiotika patří podle mnohých průzkumů k nejpoužívanějším, ba dokonce k nejpředepisovanějším lékům v boji s nejrůznějšími infekcemi. Mnohdy je však užívání antibiotik zcela zbytečné.
Mikroorganismy způsobující infekce si na léky zvykají, dochází u nich ke změně genového fondu a stávají se proti antibiotikům odolnými, tzv. rezistentními. Zvyšuje se tak riziko, že se jednoho dne objeví infekce, která nebude na léčbu antibiotiky, dříve tolik spolehlivou zbraň, vůbec reagovat. Bude pravděpodobně první z mnoha.
Hledat viníka zvyšující se odolnosti bakterií vůči antibiotikům by bylo jen honem na čarodějnice. Jisté však je, že pacienti i lékaři musejí změnit svůj přístup.
Zásady užívání antibiotik
Někteří pacienti antibiotika vyžadují téměř při každé návštěvě svého obvodního lékaře. Proč ležet pár dní v posteli, poctivě se potit a léčit se těmi starými babskými recepty?! Někteří lékaři jim antibiotika ochotně předepisují.
Existují však i tací pacienti, kteří se antibiotik naopak děsí. Buď je vehementně odmítají ještě před vstupem do ordinace, nebo si je od lékaře nechají předepsat, ale nakonec je stejně neužívají. Oba zmíněné přístupy jsou špatné. I tady platí staré dobré „všeho s mírou". Při užívání antibiotik je proto nutné dodržovat několik základních zásad:
- Antibiotika si nikdy neordinujte sami. Pokud vám v domácí lékárničce zbyla nějaká starší antibiotika, která jste kdysi dávno užívali, raději je vraťte do lékárny. Bude-li vaše onemocnění antibiotika vyžadovat, ošetřující lékař vám je předepíše.
- Dodržujte lékařem předepsané dávkování léku. To, že se vám po dvou dnech léčby znatelně uleví, ještě neznamená, že jste nad infekcí zvítězili. Pokud antibiotika svévolně vysadíte, nevratně narušíte svoji léčbu, která v takové situaci naprosto ztratila smysl a účinnost.
- Nezapomínejte, že antibiotika nejsou všemocná. Mají své mouchy. Antibiotika totiž nerozeznají, které z bakterií jsou jejich spojenci a které naopak patří mezi nežádoucí vetřelce. Proto, zvláště ta širokospektrální, likvidují společně s těmi zlými i k lidskému organizmu přátelské bakterie. Týká se to zejména mikroflóry v trávicím traktu. Lékaři proto doporučují po dobu léčby antibiotiky a také několik týdnů po jejím skončení užívat tzv. probiotika. Tyto přípravky pomáhají obnovit střevní mikroflóru a usnadňují celkovou rekonvalescenci lidského organizmu.
Podle názoru odborníků je vhodné celoročně užívat prebiotické doplňky stravy, které jednak chrání spřátelené střevní bakterie a jednak celkově posilují imunitní systém.
Autor: Jana Kožená