Anafylaktický šok u dětí
Anafylaxe je okamžitá a náhlá alergická reakce organismu. Tato reakce je nebezpečná jednak svým náhlým nástupem, ale také tím, že může být v krajním případě i smrtelná.
Příčina anafylaxe
Nejčastější příčinou anafylaktického šoku u dětí bývá potravinová alergie, u dospělých to může být také například bodnutí hmyzem nebo alergie na léky.
Z potravin je největším alergenem mléko, vejce, arašídy, ořechy nebo ryby, ale může to být i spousta dalších potravin. Je třeba vést v patrnosti, co naše dítě jí nejen doma, ale třeba i u sousedů.
Existuje léčivý přípravek?
Budete se možná divit, ale i v dnešní moderní době existuje pouze jeden účinný klasický léčivý přípravek, a to je starý známý injekčně aplikovaný adrenalin. Dnes se vyrábí také ve formě autoinjekcí pro použití nejen zdravotnickým personálem, ale i samotnými postiženými nebo laiky v jejich blízkosti.
První pomoc při anafylaktickém šoku
Při počínajícím anafylaktickém šoku je třeba okamžitě pacienta položit na záda a zdvihnout mu dolní končetiny do výše. Pokud je pacient dušný nebo zvrací, je nutno mu zároveň podložit hrudník.
Doporučuje se také následná 24hodinová hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, protože u některých pacientů může dojít k tzv. druhé fázi anafylaxe, což je nejčastěji za 8 – 10 hodin po prvotní epizodě.
Rizikové faktory potravinové anafylaxe:
Největším rizikovým faktorem potravinové anafylaxe je samotná potravinová alergie; přitom platí, že každý další anafylaktický šok má většinou horší průběh.
Mezi další faktory, které zvyšují riziko potravinové anafylaxe, patří fyzická aktivita, alkohol a některé léky.
Zkoumá se také vliv nedostatku vitamínu D u dětí
Pohotovostní protišokový balíček
Každý pacient, který prodělal anafylaktický šok, by měl mít vždy u sebe pohotovostní protišokový balíček, který má obsahovat léky k utlumení případných reakcí. Jedná se kromě autoinjektoru s adrenalinem také o tablety dithiadenu, prednisonu a o salbutamol.
Důležitá je také prevence. Pokud vaše dítě již mělo někdy v minulosti anafylaktický šok na základě potravin, samozřejmě je třeba se těchto potravin důsledně vyvarovat.
Autor: Jitka Suchánková